Zamknij

Pogrzeb Pawła Adamowicza - utrudnienia, zmiany komunikacyjne w Gdańsku 19.01

Redakcja
18.01.2019 11:39
Pogrzeb Pawła Adamowicza - utrudnienia, zmiany komunikacyjne w Gdańsku 19.01
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Prezydenta pożegnają członkowie rodziny, gdańszczanie, a także mieszkańcy innych polskich miast, politycy i delegacje z całego świata. Z uwagi na uroczystości pogrzebowe 19.01 w Gdańsku planowane są zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W sobotę pojawią się także utrudnienia w ruchu, a niektóre ulice będą nieprzejezdne.

Pogrzeb prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza - utrudnienia w ruchu, zamknięte drogi, nieprzejezdne ulice, zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku w sobotę, 19 stycznia. Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - GODZINA i miejsce uroczystości pogrzebowych [DATA] «

Pogrzeb Pawła Adamowicza - utrudnienia, zamknięte drogi w Gdańsku

Utrudnienia w ruchu w Gdańsku 19.01 w związku z planowanym na sobotę w Bazylice Mariackiej pogrzebem prezydenta miasta Pawła Adamowicza, rozpoczną się już o 6:00 rano. O zmianach w organizacji ruchu 19 stycznia w Gdańsku związanych z uroczystościami pogrzebowymi poinformowała w czwartek Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Jak wyjaśniła, od godz. 6:00 w sobotę zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Nie będzie możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy. Niemożliwy będzie również wjazd na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.

Ulice: Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia (czyli główną trasę dojazdową dla karetek i innych służb) oraz podstawową drogę ewakuacyjną. Na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się pojazdów. W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza 19.01 w Gdańsku będą również ograniczenia w ruchu pieszych. "Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje" – poinformowała Bittner.

Z kolei dojście do ulic Długiej i Długi Targ będzie możliwe z ulic Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej. "Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ" – podkreśliła.

Główne uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza zaplanowano w Bazylice Mariackiej na sobotnie południe. Rozpoczną się one mszą pogrzebową pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

» Dlaczego wyją syreny 19 stycznia 2019? [INFORMACJE] «

Pogrzeb prezydenta Gdańska - zmiany komunikacje w Gdańsku [19.01]

Władze miasta informują że w dniach 18-19 stycznia komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna. Zasada dotyczy linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101 z Gdyni z Dworca Głównego PKP do Gdańska Śródmieście.

Władze Gdańska podkreślają, że w sobotę na terenie całego miasta spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy i apelują, by nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne.

RadioZET.pl/PAP/JW