Zamknij

Pogrzeb Tomasza Stańki - kiedy i gdzie się odbędzie? [MIEJSCE, DATA]

Redakcja
10.08.2018 09:39
Pogrzeb Tomasza Stańki.
fot. Bartosz KRUPA/EASTNEWS

Tomasz Stańko nie żyje. Muzyk jazzowy zmarł w niedzielę, 29 lipca 2018 roku w wieku 76 lat. Od kilku miesięcy zmagał się z chorobą nowotworową. Wiadomo już, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Tomasza Stańki.

Poznaliśmy szczegółowe informacje na temat pogrzebu Tomasza Stańki. Sprawdzamy datę i miejsce pochówku jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu. 

Pogrzeb Tomasza Stańki - kiedy i gdzie się odbędzie?

Tomasz Stańko zmarł w niedzielę, 29 lipca 2018 roku w szpitalu onkologicznym Warszawie po kilkumiesięcznej walce z chorobą nowotworową. Artysta miał 76 lat. Informację na temat pogrzebu Tomasza Stańki przekazała mediom jego córka, Anna Stańko. Muzyk pochowany zostanie w piątek, 10 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Muzyk spocznie w Alei Zasłużonych.

Tomasz Stańko - życiorys muzyka 

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. W 1962 roku, razem z Jackiem Ostaszewskim, Adamem Makowiczem oraz Wiktorem Perelmutterem założył zespół Jazz Darings, który uznawany jest za jedną z pierwszych formacji free-jazowych w Europie. Rok później Krzysztof Komeda zaprosił Stańko do współpracy. Artysta przez cztery lata grał w jego kwintecie. W 1985 roku założył zespół Freelectronic. W latach 90. powrócił do grania akustycznego.

Tomasz Stańko koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występował i nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem oraz Dino Saluzzim. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową. W 2004 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury muzycznej, za osiągnięcia w pracy artystycznej", a w 2012 roku Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej".

RadioZET.pl/JW