Zamknij

Polski ład: co to jest i na czym polega? PDF, DOKUMENT [PODATKI, KWOTA WOLNA OD PODATKU]

15.05.2021 10:20
Polski ład: Co to jest i na czym polega? Jakie podatki wprowadzi nowy ład?
fot. PAP/Leszek Szymański

Polski ład, rządowy program reform przewidzianych na kolejne lata, został ogłoszony 15 maja. Na specjalnej konferencji jego założenia pokazali najważniejsi politycy PiS. Sprawdzamy, na czym polega polski ład.

Polski ład: prezentacja

Polski ład został zaprezentowany 15 maja. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze założenia.

  • Zwiększenie wydatków na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. W  2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB
  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. PLN
  • Będzie można wybudować dom do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę
  • Ustawa zapewniająca status artysty zawodowego
  • Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Powstanie kodeks rolny

Premier Mateusz Morawiecki podał też 5 filarów Polskiego ładu:

  •  służba zdrowia. Nowe źródło finansowania służby zdrowia ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku. "Podniesiemy w ciągu 6 lat wydatki na zdrowie do 7 procent PKB" - zapowiedział Morawiecki
  •  emerytura do 2500 zł bez podatku
  •  nowe mieszkania
  •  wielki program inwestycyjny  

Polski ład: PDF, DOKUMENT

Wszystkie założenia polskiego ładu zostały opisane w wydanym już dokumencie, który udostępniono na oficjalnej stronie internetowej PiS. By go odczytać, kliknij link:

Polski ład: co to jest?

Polski ład  to program społeczno-gospodarczy, którego głównym autorem jest premier Mateusz Morawiecki. Obszary, których dotyczy program, ujęto w hasłach: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Nowego Ładu przewidziano dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez pandemię. Premier dodał, że zakłada się też reformę systemu podatkowego, wygospodarowanie środków na potrzeby polskiej młodzieży i na wsparcie rolników.  

Polski Ład. PiS przedstawia nowy program na okres pocovidowy

Polski ład: od kiedy ma obowiązywać?

Zmiany, które rząd zapowie w trakcie prezentacji Nowego Ładu, mają wejść w życie od początku 2022 roku. 

Polski ład: podatki

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, Nowy ład przewiduje reformę systemu podatkowego. Odnosząc się do podatków premier zastrzegł, że w tej chwili nie może mówić o szczegółach, bo projekt jest jeszcze w fazie konsultacji wewnątrz obozu rządzącego.

- Jeśli porównamy się do systemów zachodnioeuropejskich, to widać, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy, jest regresywny. Ci, którzy relatywnie więcej zarabiają, płacą procentowo niższy podatek od tych, którzy zarabiają mniej - podkreślił szef rządu.

Dodał, że w rządzie trwają prace nad kwotą wolną od podatku.

Nowy Ład. Kiedy rewolucja podatkowa, środki dla młodzieży i rolników?

Polski ład: na czym polega?

Prezentacja Nowego Ładu czyli - nowego programu społeczno-gospodarczego PiS –  odbyło się 15 maja. Przedstawienie Nowego Ładu planowano poprzednio na 20 marca, według rzeczniczki PiS prezentacja została przełożona z powodu pandemii.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w ramach Nowego Ładu przewidziano dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poszkodowani przez pandemię. Premier dodał, że zakłada się też reformę systemu podatkowego, wygospodarowanie środków na potrzeby polskiej młodzieży i na wsparcie rolników.

Na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Andrzeja Dudy czytamy, że "Program „Nowy Ład” ma być sposobem na szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu, poprzez wprowadzenie kompleksowych zmian, które obejmą nowe zasady rozwoju gospodarki i finansów publicznych. Zapewnią ulgi dla przedsiębiorców, wskażą rozwiązanie dla problemów ochrony zdrowia, pozwolą na utrzymanie niskiego bezrobocia, zapewnią wsparcie rodziny i podreperowanie jej budżetu oraz zagwarantują dalszą digitalizację usług publicznych. „Nowy Ład” dotyczyć będzie także mieszkań, edukacji, młodych, seniorów, rolnictwa, klimatu, energetyki czy kultury. Ma zawierać m.in. szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych". 

Polski ład: emerytury bez podatków, emerytury stażowe

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz likwidację "szkodliwego i niesprawiedliwego" degresywnego systemu podatkowego zapowiedział w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Inna z zapowiedzi dotyczy stworzenia 500 tys. miejsc pracy.

W swoim przemówieniu prezes PiS stwierdził, że jednym z sukcesów rządu Zjednoczonej Prawicy jest niskie bezrobocie. "Ale nasze przedsięwzięcia w ramach tego programu dadzą - co najmniej, w tym pierwszym rzucie, bez dalszych efektów - 500 tysięcy miejsc pracy" - powiedział podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu.

"Jest także bardzo ważna dla wielu milionów ludzi sprawa płac, a także emerytur. I tutaj chciałem powiedzieć, że z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i niespotykany właściwie na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych" - powiedział. Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy.

"Gdzieś do pięciu tysięcy złotych różnica będzie odczuwalna, ale ci, którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tysiąca miesięcznie (...) też będą mieli - niewielką - ale dopłatę" - dodał, mówiąc o pozostałych rozwiązaniach.

RadioZET.pl/PAP/money.pl