Zamknij

Poradnik dla Ewy Kopacz: Kiedy na Ziemi żyły dinozaury? [TŁUMACZYMY]

Redakcja
31.01.2019 14:48
Poradnik dla Ewy Kopacz: Kiedy na Ziemi żyły dinozaury? [TŁUMACZYMY]
fot. Shutterstock

Była premier Ewa Kopacz okazała się być nie do końca uważnym słuchaczem podczas lekcji historii. Zdaniem polityk nasi przodkowie polowali na...dinozaury, rzucając w nie kamieniami. Specjalnie dla niej, ale i wszystkich tych, którym też przypomnienie sobie, w jakim okresie na Ziemi żyły rzeczywiście dinozaury sprawia pewne trudności, przygotowaliśmy krótką ściągawkę. Podpowiadamy także, pozostałości po jakich ogromnych gadach znaleziono na terenie Polski.

Ewa Kopacz: "Kiedy żyły jeszcze dinozaury, a ludzie nie mieli strzelb"

Nowy ulubiony cytat internetu padł podczas wizyty Ewy Kopacz w programie "Fakt Opinie", gdzie była premier wypowiadała się m.in. na temat "taśm Kaczyńskiego". "Przypomnę strasznie dawne czasy, kiedy żyły jeszcze dinozaury, a ludzie nie mieli jeszcze strzelb ani żadnej broni nowoczesnej, która by mogła je zabić. Wie Pani, co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura" - dowodziła swoich racji polityk.

Niestety, wiceprzewodnicząca PO nie do końca mogła chyba przypomnieć sobie, w jakim okresie na Ziemi żyły dinozaury, a kiedy pojawili się na niej homo sapiens... Aby pomóc uniknąć tego typu pomyłek w przyszłości, przygotowaliśmy krótką ściągawkę-przypomnienie, dzięki której dowiemy się dokładnie, o jaką epokę mogło chodzić Ewie Kopacz. Może byłej premier odległe czasy pomyliły się po prostu z wizją przedstawioną w Jurassic Park? My też bardzo lubiliśmy ten film!

Zobacz także

Zobacz także

Kiedy na Ziemi żyły dinozaury?

Choć nasi przodkowie istotnie potrafili wykorzystywać całkiem prymitywne narzędzia, w tym rzeczywiście spore, ciosane kamienie, z których powstawały prowizoryczne włócznie, do polowania, dinozaury nie miały szansy zagościć w menu homo sapiens. W ten sposób najprawdopodobniej udawało nam się za to polować na olbrzymie mamuty, co udało się niedawno jednoznacznie potwierdzić archeologom również na terenie Europy. Dinozaury żyły za to na naszej planecie, zanim my jeszcze się na niej pojawiliśmy, w erze mezozoicznej, zwanej też mezozoikiem, lub "erą gadów". 

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Dinozaury w Polsce

Mezozoik, czyli czwarta w dziejach Ziemi epoka trwała od 230 do 65 milionów lat temu. Dzieli się ją na trzy okresy, czyli trias, jurę oraz kredę, kiedy to nastała zagłada ogromnych gadów. Dinozaury wyginęły wtedy razem z amonitami, belemnitami oraz pterozaurami. Jakie gatunki dinozaurów żyły w tamtym okresie na terenie Polski? Archeologom udało się odnaleźć pozostałości takich dinozaurów, jak słynny smok z Lisowic (gatunek otrzymał nazwę "smoka wawelskiego", jednak zdaniem badaczy to z pewnością ta sama rodzina, co dinozaury), allozaurów, stegozaurów czy zauropodów. 

RadioZET.pl/źródło:Wprost;CrazyNauka;Dinozaury.info/AG

Zobacz także