Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Post - ile posiłków i co można jeść w Środę Popielcową 2019, a czego nie?

06.03.2019 08:54

W Środę Popielcową obowiązuje tzw. post ścisły. Ile posiłków, co można jeść tego dnia, a czego nie powinniśmy spożywać? Czy tylko jeden posiłek powinien być do syta? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze ścisłym postem w Środę Popielcową 2019.

Post - ile posiłków i co można jeść w Środę Popielcową 2019, a czego nie? fot. Damian KLAMKA/East News

Ścisły post - ile posiłków i co można jeść w Środę Popielcową 2019, a czego nie powinniśmy spożywać? Czy tego dnia tylko jeden posiłek powinien być do syta? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje związane ze ścisłym postem, który obowiązuje m.in. w Środę Popielcową, 6 marca 2019 roku.

» Post w Wielki Piątek - co można jeść i ile posiłków? [ŚCISŁY POST W WIELKI PIĄTEK]

Środa Popielcowa - ścisły post: ile posiłków można zjeść?

Post ścisły w Środę Popielcową polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Wiele osób zastanawia się, ile posiłków można zjeść w Środę Popielcową. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne. 

» Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

Co można jeść w Środę Popielcową, a czego nie? [ŚCISŁY POST]

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, m.in. w Środę Popielcową 2019, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W Środę Popielcową nie są natomiast zabronione ryby, jaja, nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw. 

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową obowiązuje od 14. roku życia. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły. Z postu ścisłego zwolnione są osoby chore ze względu na ich stan zdrowia. W takim wypadku mogą one być zobowiązane do zachowania postu jakościowego.

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY]

RadioZET.pl/KP

Oceń