Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

19.04.2019 07:50

Kiedy post ścisły 2019, na czym polega, co można jeść i kogo obowiązuje to informacje, których co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi, szuka wiele osób. Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów w określone dni. Wszystkie szczegółowe informacje o ścisłym poście w Wielki Piątek i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości fot. PIXABAY

Ścisły post - kiedy w 2019? Co można jeść w ścisły post, a czego nie wolno? Kogo obowiązuje? Od którego roku życia powinno się pościć? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o poście ścisłym w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową.

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

Kiedy ścisły post 2019 i w jakie dni powinno się pościć?

Kiedy post ścisły 2019? Informacji na ten temat co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi szuka wiele osób. Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania ścisłego postu w dwa dni w roku, a dokładniej w tzw. Popielec (6 marca), czyli w Środę Popielcową  oraz 19 kwietnia w Wielki PiątekŚcisły post dawniej obowiązywał także w Wielką Sobotę do godziny 12:00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła, a niektórzy pościli nawet do niedzielnych porannych rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Post w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany. 

Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]

Co ciekawe, ścisły post muzułmanów obowiązuje od świtu do nocy w miesiącu ramadan. W tym roku rozpoczyna się on w niedzielę 5 maja i trwa aż do wtorku, 4 czerwca.

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY] «

Post ścisły - na czym polega, kogo obowiązuje i od ilu lat powinno się pościć?

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. Ponadto w post ścisły powinno się ograniczyć spożywanie posiłków i nie najadać się do syta. 

» Post w Wielki Piątek - co można jeść i ile posiłków? [ŚCISŁY POST W WIELKI PIĄTEK]

» Wielka Sobota - post czy nie? Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post?

Nie wszystkich jednak ścisły post dotyczy. Obowiązuje on osoby w wieku od 18 do 60 lat. Z kolei wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, w określone dni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły.

» Wielki Post 2019 - ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE] «

RadioZET.pl/JW

Oceń