Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości?

06.03.2019 08:55
xxx zet

Kiedy post ścisły 2019, na czym polega, co można jeść i kogo obowiązuje to informacje, których co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi, szuka wiele osób. Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów w określone dni. Wszystkie szczegółowe informacje o ścisłym poście można znaleźć poniżej.

Post ścisły - kiedy 2019, co można jeść, kogo obowiązuje i od ilu lat się pości? fot. PIXABAY

Ścisły post - kiedy w 2019? Co można jeść w ścisły post, a czego nie wolno? Kogo obowiązuje? Od którego roku życia powinno się pościć? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o poście ścisłym w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Kiedy ścisły post 2019 i w jakie dni powinno się pościć?

Kiedy post ścisły 2019? Informacji na ten temat co roku przed ważniejszymi świętami katolickimi szuka wiele osób. Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania ścisłego postu w dwa dni w roku, a dokładniej w Wielki Piątek (19 kwietnia) oraz w tzw. Popielec (6 marca), czyli w Środę Popielcową. Ścisły post dawniej obowiązywał także w Wielką Sobotę do godziny 12:00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła, a niektórzy pościli nawet do niedzielnych porannych rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, które nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Post w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany. 

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY] «

Co ciekawe, ścisły post muzułmanów obowiązuje od świtu do nocy w miesiącu ramadan. W tym roku rozpoczyna się on w niedzielę 5 maja i trwa aż do wtorku, 4 czerwca.

Post ścisły - na czym polega, kogo obowiązuje i od ilu lat powinno się pościć?

Ścisły post polega nie tylko na ilościowych, ale także jakościowym ograniczeniu w spożywaniu pokarmów. W dni, w które obowiązuje post ścisły, powinno się powstrzymać od spożywania mięsa oraz pokarmów mięsnych. Wielu katolików w te dni rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. Ponadto w post ścisły powinno się ograniczyć spożywanie posiłków i nie najadać się do syta. 

Nie wszystkich jednak ścisły post dotyczy. Obowiązuje on osoby w wieku od 18 do 60 lat. Z kolei wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, w określone dni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zasada ta dotyczy katolików do końca życia - jest to tzw. post zwykły.

» Wielki Post 2019 - ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE] «

RadioZET.pl/JW

Oceń