Zamknij

Post w Wigilię - czy obowiązuje post 24 grudnia, czy w Wigilię można jeść mięso?

Jolanta Waligóra
24.12.2019 12:05
Post w Wigilię - czy obowiązuje post 24 grudnia, czy w Wigilię można jeść mięso?
fot. MONKPRESS/East News

Czy jest post w Wigilię? Już teraz wiele osób, które odpowiednio wcześniej chcą przygotować się do świątecznej kolacji wigilijnej, szuka w sieci informacji na ten temat. Sprawdzamy, czy w Wigilię 2019 można jeść mięso, czy tego dnia obowiązuje post.

Wigilia - czy obowiązuje post 24 grudnia 2019? Czy tego dnia można jeść mięso? Czy wigilijne potrawy muszą być bezmięsne? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania, przedstawiamy najważniejsze informacje oraz sprawdzamy, czy jest post w Wigilię, czy może można jeść mięso.

Wigilia 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce?

Wigilia - czy obowiązuje post 24 grudnia?

Czy obowiązuje post w Wigilię? Świętowanie Wigilii oraz tradycyjny post 24 grudnia nie jest wspólny wszystkim chrześcijanom - przykładowo protestanci nie zachowali specjalnych przepisów dotyczących tego, czy w Wigilię można jeść mięso, a chrześcijan prawosławnych tego dnia obowiązuje ścisły post do kolacji wigilijnej. Z kolei w Kościele katolickim obowiązek postu zniesiono w 1983 roku, choć w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do 2003. Od tego czasu post w Wigilię 24 grudnia jest jedynie zalecany.

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego. – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

Wigilia 2019 - SKLEPY: godziny otwarcia sklepów 24 grudnia [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]

Czy w Wigilię można jeść mięso?

Jak już wspominaliśmy powyżej, w Wigilię post jest zalecany. Jeśli ktoś zatem 24 grudnia zje mięso, to nie popełni grzechu. Tego dnia jednak, ze względu na tradycję, warto powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Do postu w Wigilię zachęcają także polscy biskupi.

Wigilia 2019 - wolne od pracy i szkoły 24 grudnia czy też nie?

Zagłosuj

Zachowujesz w Wigilię post?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW