Zamknij

Powstanie Warszawskie - która rocznica wypada w 2019 roku i kiedy?

Karolina Piotrowska
01.08.2019 09:33
Powstanie warszawskie - kiedy wypada rocznica i którą będziemy obchodzić w 2019 roku?
fot. GERARD/REPORTER / East News

Zbliża się kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Program obchodów w stolicy obejmuje m.in. uroczystości, koncerty i inne wydarzenia towarzyszące, które rozpoczną się już pod koniec lipca. Sprawdzamy najważniejsze szczegóły, daty oraz którą rocznicę Powstania Warszawskiego będziemy obchodzić w 2019 roku.

Powstanie warszawskie - kiedy wypada rocznica i którą będziemy obchodzić w 2019 roku? Poniżej znajdziecie najważniejsze daty i informacje na temat rocznicy powstania warszawskiego.

Powstanie warszawskie - kiedy wypada rocznica?

Rocznica powstania warszawskiego wypada dokładnie 1 sierpnia. W tym roku będzie to czwartek. W całej Polsce o godzinie 17.00 zawyją syreny alarmowe i zostanie nadany ciągły sygnał, który będzie trwać równą minutę. W tym czasie zatrzymuje się nie tylko większość przechodniów, ale i tramwaje, samochody i inne środki transportu. Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym Powstańcom.

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2019? [GODZINA W]

Rocznica powstania warszawskiego - którą będziemy obchodzić w 2019 roku?

W 2019 roku wypada 75. rocznica powstania warszawskiego. W 1944 roku, 1 sierpnia o godzinie 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się powstanie warszawskie. 

Godzina W - o której, kiedy i co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE]

Główne uroczystości obchodów 75. rocznicy powstania warszawskiego organizuje miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku "W" oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17.00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

RadioZET.pl/KP