Zamknij

Powstanie kosmiczna winda? Pierwszy taki eksperyment na świecie!

Redakcja
06.09.2018 13:42
Powstanie kosmiczna winda? Pierwszy taki eksperyment na świecie!
fot. Obayashi Corp/YouTube

Zespół naukowców z Japonii planuje przeprowadzić testy orbitalne pierwszego na świecie modelu kosmicznej windy.

Czy powstanie kosmiczna winda?

O realizacji tego projektu badacze myślą już od 1895 roku, kiedy to rosyjski inżynier Konstantin Ciołkowski zaproponował koncept wieży sięgającej aż do orbity okołoziemskiej. Naukowca zainspirował widok wieży Eiffla. A jednak aż do dziś nie udało się skonstruować urządzenia, które byłoby w stanie połączyć bezpośrednio stację kosmiczną z Ziemią. Za to już 11 września zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Shizuoka planuje przeprowadzić testy orbitalne pierwszego na świecie małego modelu kosmicznej windy. Ma składać się z dwóch satelitów, każdy o boku mierzącym 10 centymetrów. Mają być połączone ze sobą stalową linią o długości 10 metrów. Badacze wypuszczą satelity z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a następnie będą na bieżąco za pomocą umieszczonych na nich kamer monitorować ruch kontenera przesuwającego się na stalowej linii przy pomocy silnika. 

Zobacz także

Zobacz także

Pierwszy taki eksperyment na świecie

To pierwszy eksperyment w historii, testujący ruch windy w kosmosie. Projekt jest na razie na etapie koncepcyjnym – w rzeczywistości, aby winda mogła łączyć ISS z naszą planetą, konieczne byłoby opracowanie zupełnie nowego rodzaju materiału, z którego by ją wykonano. Musiałby być w stanie nie tylko wytrzymać nacisk sił grawitacyjnych oraz naprężenia wywołane warunkami atmosferycznymi na Ziemi, ale również te wywołane siłą odśrodkową. Działając na przeciwwagę dźwigu, znacznie utrudniałyby utrzymanie windy w pozycji pionowej. Taki materiał już nawet istnieje – są nim tzw. nanorurki węglowe. Obecny stan technologii nie pozwala jednak na wyprodukowanie wystarczającej ilości tego materiału, aby móc wykonać z niego kabel sięgający orbity geostacjonarnej. Musiałby mieć aż 36 tys. km długości!

Zobacz także

Zobacz także

Czy kosmiczna winda to przyszłość podróży w kosmos?

Nawet jeśli, to na razie dosyć odległa – co nie oznacza, że niemożliwa. „Teoretycznie jesteśmy w stanie ją zbudować. W przyszłości podróże w kosmos mogą stać się o wiele popularniejsze” – komentował jeden z inżynierów pracujących nad projektem, Yoji Ishikawa. Obayashi Corp., firma współpracująca z zespołem badaczy przy budowie kosmicznej windy, planowała realizację konceptu do 2050 roku, jednak zdaniem naukowców na razie to wizja granicząca z niemożliwością. Rozwiązaniem byłoby dopiero znalezienie alternatywy dla nanorurek węglowych lub opracowanie tańszego i wydajniejszego sposobu ich produkcji. Na razie firma pracuje nad własną wersją windy, różniąca się trochę od naukowego projektu, który zostanie obecnie przetestowany. Czego badacze oczekują po swoim pomyśle? Jeśli prototyp konstrukcji spełni oczekiwania, w przyszłości winda miałaby móc osiągać prędkość do 200 km/h, a także dotrzeć do stacji kosmicznej osiem dni po starcie z Ziemi.

RadioZET.pl/źródło:DziennikNaukowy/AG

Zobacz także