Zamknij

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest, od kiedy i dla kogo? [ZASADY PPK]

Jolanta Waligóra
01.07.2019 08:57
Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest, od kiedy i dla kogo? [ZASADY PPK]
fot. PIXABAY

Co to jest PPK? Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Ustawa została podpisana w poniedziałek, 19 listopada 2018 przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od kiedy PPK, dla kogo i jakie są zasady? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest PPK? Od kiedy ustawa wchodzi w życie? Kto z niej skorzysta? Jakie są zasady PPK? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najistotniejsze informacje.

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Co to jest PPK? W poniedziałek, 19 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda popisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W związku z tym, wielu Polaków zaczęło poszukiwać informacji na temat tego, czym właściwie jest i na czym polega PPK. 

Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczyć będzie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł. 

Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Od kiedy PPK wejdzie w życie?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku z półrocznym vacatio legis. Oznacza to, że firmy, które zatrudniają minimum 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku. Z kolei firmy zatrudniające powyżej 50 osób - od 1 stycznia 2020 roku, a podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 roku. Pozostałe firmy będą musiały zastosować ustawę o PPK od 1 stycznia 2021 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe: ZASADY wypłacania środków z PPK

Zasady wypłacania pieniędzy z PPK są proste. Środki zostaną wypłacone pracownikowi, który skończy 60 lat. 25 proc. środków zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. w co najmniej 120-miesięcznych ratach.

Dodatkowo - zanim pracownik skończy 60 lat - będzie mógł wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Istnieje także opcja wcześniejszego wypłacenia pieniędzy z Pracowniczego Planu Kapitałowego na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.

RadioZET.pl/PAP/JW