Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest, od kiedy, dla kogo, zasady PPK

18.01.2019 09:04

Co to jest PPK? Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Ustawa została podpisana w poniedziałek, 19 listopada 2018 przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od kiedy PPK, dla kogo i jakie są zasady? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest, od kiedy, dla kogo, zasady PPK fot. PIXABAY

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest PPK? Od kiedy ustawa wchodzi w życie? Kto z niej skorzysta? Jakie są zasady PPK? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy najistotniejsze informacje.

Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Co to jest PPK? W poniedziałek, 19 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda popisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W związku z tym, wielu Polaków zaczęło poszukiwać informacji na temat tego, czym właściwie jest PPK. 

Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Dotyczyć będzie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK będzie mogła wynosić mniej niż 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5 proc. wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł. 

Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć ok. 11,5 mln pracowników i mają zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Od kiedy PPK wejdzie w życie?

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku z półrocznym vacatio legis. Oznacza to, że firmy, które zatrudniają minimum 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 roku. Z kolei firmy zatrudniające powyżej 50 osób - od 1 stycznia 2020 roku, a podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 roku. Pozostałe firmy będą musiały zastosować ustawę o PPK od 1 stycznia 2021 roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe: ZASADY wypłacania środków z PPK

Zasady wypłacania pieniędzy z PPK są proste. Środki zostaną wypłacone pracownikowi, który skończy 60 lat. 25 proc. środków zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. w co najmniej 120-miesięcznych ratach.

Dodatkowo - zanim pracownik skończy 60 lat - będzie mógł wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Istnieje także opcja wcześniejszego wypłacenia pieniędzy z Pracowniczego Planu Kapitałowego na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.

RadioZET.pl/PAP/JW

Oceń
Tagi