Zamknij

Prawo jazdy 2018: zmiany w naliczaniu punktów karnych

Redakcja
21.12.2017 12:51
Prawo jazdy 2018 - punkty karne i zmiany dla młodych kierowców
fot. Pixabay.com

Prawo jazdy 2018 - jakie zmiany czekają kierowców? Jak będzie wyglądała zmiana w naliczaniu punktów karnych i jak będzie można je redukować? Przedstawiamy najważniejsze modyfikacje w przepisach drogowych w nadchodzącym roku. 

Punkty karne, zmiany dla młodych kierowców, a także nowe obowiązki i obostrzenia dla dotychczasowych kierowców - to wszystko czeka nas w nadchodzącym roku. Liczne transformacje dotychczasowych przepisów mają na celu podniesienie bezpieczeństwa na polskich drogach i świadomości kierowców.

Prawo jazdy 2018: zmiany w przepisach dla młodych kierowców

Jedną z modyfikacji w prawie jazdy 2018 są zmiany w przepisach dla młodych kierowców. Osoby, które uzyskają swoje prawo jazdy po 4 czerwca 2018 zostaną objęte nowelizacją prawa, które będzie wprowadzało między innymi dwuletni okres próbny, zielony listek przez 8 miesięcy i dodatkowe limity prędkości. Młodzi kierowcy zmiany odczują także jeśli chodzi o zakaz podejmowania pracy jako kierowca w czasie 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy.

Świeże prawo jazdy będzie wymagało także odbycia obowiązkowego teoretycznego kursu doszkalającego oraz obowiązkowego szkolenia praktycznego. Kierowca będzie musiał zrealizować je w okresie próbnym, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem. Koszt szkolenia teoretycznego będzie wynosić 100 złotych, a godzinna część praktyczna - 200 złotych. Auto młodego kierowcy będzie musiało być oznakowane z przodu i z tyłu naklejką z zielonym listkiem, która będzie obligowała go do prędkości nieprzekraczającej 50km/h w terenie zabudowanym i 80km/h poza takim terenem i 100km/h na drodze ekspresowej.

Prawo jazdy 2018: zmiany w naliczaniu punktów karnych

Zmiany dotyczące prawa jazdy 2018 dotyczyć będą także modyfikacji w naliczaniu punktów karnych. Kierowca, który posiada prawo jazdy do 12 miesięcy, nie może zgromadzić więcej niż 20 punktów karnych. Jeśli jednak do tego doprowadzi, uprawnienia do kierowania pojazdem zostają mu cofnięte i ukarany musi zdawać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz.

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy, limit punktów karnych ustanowiony mają do 24. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, ukarany musi zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na nowo. Przysługuje mu także raz na pół roku kurs redukujący punkty karne.

Według najnowszych przepisów na prawo jazdy 2018, świeży kierowca, który przekroczy pulę 24 punktów karnych, nie traci prawa jazdy, ale zostaje skierowany przez starostę na kurs reedukacyjny dla kierowców, związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Za kurs zapłacić będzie musiał kierowca. Cenną informacją może okazać się ta mówiąca o braku możliwości redukowania punktów karnych poprzez kursy!

RadioZet.pl/prawo-jazdy-360.pl/JH