Zamknij

Prawo jazdy 2019 - ZMIANY: jak wygląda nowe prawo jazdy i kto musi wymienić? [WZÓR]

Redakcja
05.03.2019 12:53
Prawo jazdy 2019 - ZMIANY: jak wygląda nowe prawo jazdy i kto musi wymienić? [WZÓR]
fot. PIXABAY

Zmiany w nowym prawie jazdy weszły w życie 4 marca 2019. Od tego dnia pojawił się nowy wzór dokumentu, który różni się od znanego wszystkim kierowcom dotychczas. Jak teraz wygląda prawo jazdy i kto zobowiązany jest do jego wymiany? Szczegółowe informacje o zmianach w prawie jazdy i wzór, zamieszczamy poniżej.

Prawo jazdy 2019 - ZMIANY: jak wygląda nowe prawo jazdy? Kto je musi wymienić? Na ile lat będzie obowiązywało? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o nowym prawie jazdy i wzór.

Prawo jazdy 2019 - ZMIANY: jak wygląda nowe prawo jazdy? [WZÓR]

Wzór nowego prawa jazdy 2019 różni się od tego, które dotychczas znają wszyscy kierowcy. Nie jest to jednak duża zmiana prawa jazdy, bo różnica pojawi się tylko w jednym elemencie. Mianowicie z dokumentu zniknie adres kierowcy. Wcześniej każdy, kto zmienił adres, musiał zapłacić za wymianę dokumentu 100 zł i 50 gr plus opłaty za zdjęcie. Dzięki nowym przepisom w dokumencie uprawniającym do kierowania samochodem zniknie rubryka przeznaczona na adres, przez co właściciele pojazdów zaoszczędzą. 

Prawo jazdy bez adresu. Nowy wzór dotyczy wszystkich kierowców

Wzór prawa jazdy 2019 przedstawia się teraz następująco:

pj

Nowe prawo jazdy - od kiedy i kto musi wymienić dokument?

Zmiany w prawie jazdy 2019 pojawiły się w poniedziałek, 4 marca. Wiele osób posiadających stary dokument zastania się, kto musi wymienić prawo jazdy. Choć zmiana przepisów obejmuje wszystkich kierowców, to nie oznacza to, że od kiedy zasady zaczęły obowiązywać, wszyscy zmotoryzowani muszą masowo wymieniać swoje dokumenty.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy, czyli uzyskanego przed 2015 rokiem, odbędzie się w latach 2028-2033. Wówczas kierowcy dostaną prawo jazdy z 15-letnim okresem ważności. 

RadioZET.pl/JW