Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prima Aprilis 2019 - kiedy jest, co to znaczy i jaka jest historia tego święta?

01.04.2019 09:20

Prima Aprilis to jedno z bardziej lubianych świąt przez wielu Polaków. Zwyczajem w ten dzień jest robienie żartów ze znajomych, celowe wprowadzanie w błąd i nabieranie rodziny i przyjaciół. Żarty często można także spotkać w mediach, które tego dnia podają zabawne informacje. Szczegółowe informacje o tym, kiedy jest Prima Aprilis 2019, co to znaczy i jaka jest historia święta żartów i kawałów, zamieszczamy poniżej.

Prima Aprilis 2019 - kiedy jest, co to znaczy i jaka jest historia tego święta? fot. SHUTTERSTOCK

Prima Aprilis 2019 - kiedy wypada święto żartów i kawałów? Co to znaczy Prima Aprilis? Jak się obchodzi ten dzień? Jaka jest jego historia? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o Prima Aprilis.

Wielkanoc 2019: WOLNE od szkoły - kiedy wielkanocna przerwa świąteczna?

Prima Aprilis 2019 - kiedy jest i co znaczy Prima Aprilis?

Kiedy jest Prima Aprilis 2019? Data święta żartów i kawałów jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie. W tym roku, jak i w poprzednich latach, dzień ten przypadnie 1 kwietnia. Tym razem będzie to poniedziałek.

Żarty na Prima Aprilis 2019 - najlepsze żarty na 1 kwietnia [POMYSŁY]

Wiele osób już na kilka dni przed świętem żartów szuka także informacji na temat tego, co to znaczy Prima Aprilis. Z łaciny prima (dies) Aprilis dosłownie oznacza "pierwszy (dzień) kwietnia". 

Prima Aprilis - zwyczaje, obchody i historia święta żartów i kawałów

Tradycją w Prima Aprilis jest robienie żartów i kawałów bliskim osobom oraz celowe wprowadzanie ich w błąd. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się także różne żartobliwe informacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Prima Aprilis zaczął być populary już w późnym średniowieczu. Choć pochodzenie tego zwyczaju nie jest do końca wyjaśnione, to prawdopodobnie nawiązuje on do dawnych starorzymskich praktyk. 

1 kwietnia 2019 - wolne od szkoły i pracy 1.04.2019 czy nie?

W Polsce z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach również 12 marca – dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę "gregorianek" lub "gegołów".

Wielkanoc 2019 - kiedy wypadają święta wielkanocne i kiedy jest wolne?

Zagłosuj

Robisz żarty w Prima Aprilis?

RadioZET.pl/JW

Oceń