Zamknij

Egzamin ósmoklasisty. Jak się uczyć, aby wynik był jak najlepszy?

Redakcja
27.11.2018 11:32
Egzamin ósmoklasisty. Jak się uczyć, aby wynik był jak najlepszy?

W nauce najważniejsze są systematyczność i rozważne podejście do tematu. Nauka przekraczająca nasze możliwości nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Lepiej więc zacząć nieco wcześniej i regularnie przerabiać jak najmniejsze partie materiału. Wymaga to jednak pewnej dyscypliny – i w tym możesz dziecku pomóc.

Powtórki najlepiej zacząć od najtrudniejszych rzeczy

Jeśli wydaje nam się, że zbyt późno rozpoczęliśmy naukę do egzaminu, zacznijmy od najtrudniejszych działów. Dlaczego? Podczas pisania egzaminu łatwe rzeczy przypomnimy sobie bez problemu, z tymi trudniejszymi może być już gorzej.

Pisanie wypracowań i rozwiązywanie zadań jest niezastąpione

Praktyka i jeszcze raz praktyka. Na początek należy przypomnieć sobie treść obowiązkowych lektur, a później zabrać się za pisanie wypracowań, ponieważ z tym trzeba będzie się zmierzyć na egzaminie. Ważne jest również rozwiązywanie jak największej ilości zadań z matematyki, bo to najskuteczniej ćwiczy nasze umiejętności. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednie zdania, to przejrzyj  np. Repetytorium TAK, ZDAM! Egzamin ósmoklasisty ZOBACZ. Przygotowano je osobno do języka polskiego i matematyki. Zebrano w nich wiele różnorodnych testów, arkuszy i zadań, które mogą pojawić się na egzaminie.

Powtarzanie na głos ma sens

Szybciej zapamiętujemy to, co usłyszeliśmy. Podpowiedź dziecku, by spróbowało czytać na głos, dzięki czemu zdecydowanie więcej zrozumie i zapamięta. Zaproponuj, by opowiedziało Tobie lub rodzeństwu o tym, czego się nauczyło. Dzięki temu utrwali wiedzę i upewni się, że dobrze rozumie temat! A satysfakcja z poczynienia małych postępów to wielka motywacja do dalszej nauki.

Ćwiczenie zapamiętywania jest bardzo ważne!

Skojarzenia, grupowanie, mapa myśli to bardzo dobre techniki na szybsze i lepsze zapamiętywanie. W szczególności ten ostatni sposób zyskał ostatnio na popularności. Jest to kreatywna technika robienia notatek, która polega na przedstawieniu informacji w sposób graficzny. Wyraźnie na niej widać, co jest bardzo ważne, a co mniej istotne ‒ kluczowe informacje znajdują się w centrum, a te dodatkowe są umieszczone dalej od środka i można cały czas dopisywać kolejne. Sprawdź i przekonaj się, że to działa.

Do dzieła!