Zamknij

Progi podatkowe 2020 - brutto czy netto? Tabela i informacje dla małżonków

Karolina Piotrowska
03.04.2020 13:56
Progi podatkowe 2020 - brutto czy netto? Tabela i informacje dla małżonków
fot. Shutterstock

Co to są progi podatkowe 2020, brutto czy netto, ile wynoszą i jakie mają znaczenie dla małżonków przy wspólnym rozliczeniu PIT? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat skali podatkowej i wyliczania należnego podatku od dochodów.

Progi podatkowe 2020 - brutto czy netto? Tabela i informacje dla małżonków, gdy chcą oni rozliczyć się wspólnie - poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat, a także odpowiedzi na jedne z najczęściej pojawiających się pytań związanych z rozliczeniem się według skali podatkowej.

PIT 2020 - do kiedy rozliczyć się i złożyć PIT za 2019 rok? [TERMINARZ, DATA]

Ile wynoszą progi podatkowe 2020, brutto czy netto? [TABELA]

Istnieją różne sposoby obliczania podatku zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwaną ustawą PIT. Jednym z najczęściej stosowanych jest ten według skali podatkowej. Na jej podstawie określa się wysokość podatku, jaki zapłaci podatnik od dochodu uzyskanego w jednym roku podatkowym. Rozliczenia rocznego podatnicy dokonują na druku PIT-36.

Przedziały w skali podatkowej nazywane są także progami podatkowymi. Określają one, jaką stawką podatku opodatkowane są dochody podatnika. Po przekroczeniu progu podatkowego zmienia się stawka podatku, jednak zmiana nie dotyczy całego dochodu podatnika, a jedynie jego nadwyżki powyżej przekroczonego progu. Pod uwagę brana jest roczna suma wszystkich dochodów bez względu na rodzaj umowy. W praktyce oznacza to, że podstawą jest łączna kwota zarobków brutto.

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET 

Poniżej przedstawiamy progi podatkowe 2020 w tabeli wraz z dodatkowymi informacjami.

Podstawa obliczenia podatku (zł) Podatek wynosi:
ponad do
  85 528 17% minus kwota zmniejszająca podatek
85 528   14 539 zł 76 gr
+ 32% nadwyżki ponad 85 528 zł
 

To, w jakim progu podatkowym się znajdziemy, zależy od tego, ile zarobimy w danym roku. Od tego zależy również kwota wolna od podatku oraz ewentualny przyznany nam zwrot z tytułu nadpłaty podatkowej. Kwota zmniejszająca podatek również jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu.

Kwota zmniejszająca podatek 2020 - co to jest, ile wynosi i jak obliczyć?

Innym sposobem obliczania podatku jest np. według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej podatki.gov.pl.

Rozliczenie PIT 2020 z małżonkiem - WARUNKI, próg podatkowy: od kiedy i jak się rozliczyć?

Progi podatkowe 2020 dla małżonków - co trzeba wiedzieć?

Progi podatkowe 2020 dla małżonków i wspólne rozliczenie PIT może pozwolić na osiągnięcie korzyści podatkowej, gdy:

  • Jeden z małżonków nie zarabia w ogóle - wówczas nie może korzystać z kwoty zmniejszającej podatek; przy rozliczeniu wspólnym kwota zmniejszająca (nawet 1360 zł rocznie) obniży dodatkowo wspólne zarobki - zostanie bowiem odjęta od połowy zarobków małżonka, który zarabia
  • Jeden z małżonków zarabia niewiele, a drugi z małżonków posiada dochód roczny przekraczający pierwszy próg skali podatkowej - czyli 85 528 zł; wówczas korzyścią jest opodatkowanie zarobków obojga małżonków w według stawki 17%

Kwota wolna od podatku 2020 - ile wynosi, co to jest i kogo obowiązuje? [TABELA, ZMIANY]

PIT 2020 rozliczamy za przychody uzyskane w 2019 roku. Pamiętajmy, że pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 28 lutego 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019. Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.

Ulga podatkowa 2020 - dla kogo, co to jest i ile wynoszą odliczenia od podatku PIT? [KWOTA]

RadioZET.pl/KP