Zamknij

Progi punktowe 2019 - licea w Warszawie: ile trzeba mieć punktów, żeby się dostać?

Karolina Piotrowska
21.06.2019 14:41
Progi punktowe 2019 - licea w warszawie: ile trzeba mieć punktów, żeby się dostać?
fot. Shutterstock

Progi punktowe do liceum w Warszawie 2019 to temat, którym interesują się głównie gimnazjaliści, uczniowie po 8. klasie szkoły podstawowej i ich rodzice. Zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, ile trzeba mieć punktów, aby dostać się do wybranego liceum oraz jakie są progi punktowe do wybranych szkół w Warszawie.

Ile trzeba mieć punktów, aby dostać się do liceum? Progi punktowe 2019 to jedna z tych rzeczy, które interesują przyszłych licealistów najbardziej. Sprawdzamy, jakie są progi punktowe do liceum w 2019 roku i czy szkoły w ogóle udostępniają takie rankingi.

» Egzamin gimnazjalny 2019 - WYNIKI. Kiedy, gdzie i jak sprawdzić wyniki online?

Progi punktowe do liceum 2019 - Warszawa: ile trzeba mieć punktów?

Niestety, nigdzie nie jest wprost powiedziane, ile punktów z egzaminu gimnazjalnego trzeba uzyskać, aby dostać się do wymarzonego liceum. Każda szkoła ma własny próg punktowy, który ustalany jest na podstawie wyniku ostatniego kandydata, który został przyjęty do danego oddziału. Oczywiście do tych szkół, które cieszą się największą popularnością, trzeba uzyskać dużo wyższe wyniki. Dzięki temu uczeń może mieć pewność, że uda mu się dostać do wybranej szkoły.

» Rekrutacja do liceum 2019 - WYNIKI: kiedy zostaną podane i gdzie sprawdzić online?

W sieci można znaleźć jednak różne tabele progów punktów, m.in. do liceów w Warszawie. Na przykład na stronie internetowej Biura Edukacji m.st. Warszawy zostały opublikowane progi punktowe do liceum kandydatów, którzy zostali przyjęci do szkół w roku 2017/2018. W tabeli została przedstawiona średnia liczba punktów, którą uzyskali uczniowie w rekrutacji do wybranego oddziału.

Analizując podane progi punktowe do liceum w Warszawie należy zwrócić uwagę, że liczba punktów uzyskanych przez uczniów co roku ulega zmianie. Wyniki zależą m.in. od trudności egzaminu gimnazjalnego, przedmiotów punktowanych i liczby chętnych do danego oddziału. W 2019 roku sytuacja jest o tyle trudna, że do szkół rekrutować będzie tzw. "podwójny rocznik". Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym artykule:

Rekrutacja do liceum 2019 - czy w jednej klasie spotkają się uczniowie po gimnazjum i 8. klasie?

Pełna lista szkół w Warszawie wraz z progami punktowymi z roku szkolnego 2017/2018 jest dostępna TUTAJ.

Progi punktowe 2019 - licea w warszawie: ile trzeba mieć punktów, żeby się dostać?

Jak obliczyć punkty do liceum 2019? Kryteria i zasady przeliczania są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego. W dokumencie znajduje się dokładna rozpiska punktów, które można otrzymać za poszczególne osiągnięcia.

Na podstawie liczby zdobytych punktów przez kandydatów, którzy dostali się do danego oddziału i zdobyli najmniejszą ilość punktów ze wszystkich przyjętych, ustala się progi punktowe do liceum. Dla każdej szkoły i klasy te wartości różnią się i zależą od wielu czynników. Również co roku próg punktowy może różnić się od tych z poprzednich lat.

» Wynik centylowy na egzaminie gimnazjalnym i maturze - co to jest?

Wiele szkół w ogóle nie udostępnia takich rankingów, gdzie można by było porównać progi punktowe 2019 do liceum w Warszawie. Można jednak sprawdzić, które szkoły są najlepsze i do których prawdopodobnie będą najwyższe progi. Taki ranking od kilku lat prowadzi magazyn Perspektywy. W tym roku najwyższe miejsca zajęły:

  1. XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica
  2. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV
  3. II LO z Oddz. Dwujęz. im. Stefana Batorego
  4. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego
  5. 2 Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy
  6. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
  7. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego
  8. LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
  9. XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
  10. LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.perspektywy.pl.

» Rekrutacja do liceum 2019 - PUNKTY: jak obliczyć punkty do liceum? [ZASADY]

Podczas składania dokumentów do liceum warto wskazać jak najwięcej klas z wybranych przez ucznia szkołach, aby zagwarantować sobie szansę na dostanie się do tej wymarzonej.

Życzymy powodzenia wszystkim uczniom podczas rekrutacji do liceum 2019!

RadioZET.pl/KP