Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Progi punktowe na studia 2017: ile trzeba mieć na UJ, UW?

11.05.2018 09:35

Progi punktowe na studia 2017 to główny temat rozmów wśród tegorocznych maturzystów. Jakie wyniki matury gwarantują przyjęcie na studia? Zebraliśmy progi przyjęć z ubiegłego roku na najbardziej popularne uczelnie w Polsce.

Progi punktowe 2017: Ile trzeba mieć punktów na Uniwersytet Warszawski? fot. Wikimedia Commons

Progi punktowe w każdym roku są inne. Jakie wyniki matury gwarantują przyjęcie na studia? Wielu maturzystów zadaje sobie pytanie: "Czy uda mi się dostać na studia?". Najczęściej w takiej chwili zaczynają oni przeszukiwać internet w celu sprawdzenia progu przyjęć na wybranej uczelni, czyli wyniku kwalifikacyjnego ostatniej osoby, która dostała się na dany kierunek.

Progi przyjęć na UJ i UW

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły pierwsze miejsca w Rankingu Uczelni Akademickich 2017 według magazynu Perspektywy. To właśnie na tych uczelniach toczy się największa walka o miejsce na kierunkach studiów. Najbardziej popularne są psychologia, biotechnologia, a na UW także prawo, finanse i rachunkowość.

>> Jak liczyć punkty na studia? Zasady rekrutacji [UW, UJ, PW, UG]

Progi punktowe Uniwersytet Warszawski

Oprócz tego, że każdy kierunek ma inny próg punktowy i inną ilość miejsc, zróżnicowane jest również zainteresowanie. W ubiegłym roku na kierunek Dziennikarstwo i medioznawstwo, ze specjalnością public relations i marketing medialny, na jedno miejsce przypadało średnio 21,80 kandydatów. 

>> Rekrutacja na studia 2018: terminy rekrutacji na uczelnie wyższe

Próg przyjęcia na Uniwersytet Jagielloński

Progi punktowe na UJ zostały opublikowane tylko z trzech ostatnich lat i tylko na najbardziej popularnych kierunkach. Są to między innymi psychologia i kierunek lekarski.

Ile trzeba mieć punktów na Uniwersytet Jagielloński? fot. rekrutacja.uj.edu.pl

Między progami punktowymi w różnych latach mogą być czasem naprawdę duże różnice. Warto patrzeć na nie w celach orientacyjnych i tylko szacunkowo ocenić swoje szanse na dostanie się.

RadioZET.pl/KP

Oceń