Zamknij

Jak wyglądała Warszawa w 1938 roku? Sprawdźcie sami [WIDEO]

Redakcja
25.06.2018 18:27
Jak wyglądała Warszawa w 1938 roku? Sprawdźcie sami [WIDEO]
fot. fb.PrzedwojennaWarszawa/Na zdjęciu pokazany jest Plac Zbawiciela

Przedwojenna Warszawa była piękna! Świetnie pokazują to archiwalne nagrania. Wspomnień czar to mało powiedziane - można się wzruszyć!

Jak wyglądała przedwojenna Warszawa?

Publikowane na kanale na YouTube archiwalne nagrania grupy "Przedwojenna Warszawa" pozwalają cofnąć się w czasie do okresu lat 30., zanim miasto zostało doszczętnie zniszczone podczas II Wojny Światowej. Unikatowe materiały pokazują również, jak bardzo zmienił się wizerunek "Paryża Północy" w stosunku do nowoczesnej metropolii, jaką znamy obecnie.

Perła wśród europejskich miast

Przedwojenna Warszawa to prawdziwa legenda. Niejeden zachwyci się, oglądając odrestaurowane nagrania. Docelowo projekt ma zakończyć się produkcją pełnometrażowego filmu o Polsce lat 20. i 30. XX wieku. Redaktor portalu, Adrian Wołowski chce go zrealizować z pomocą Filmoteki Narodowej i innych instytucji kultury w kraju i za granicą. Zanim jednak powstanie, możemy cieszyć sie szerokim wyborem archiwalnych zdjęć i nagrań, opatrzonych ciekawym komentarzem. Ciekawi, jak wyglądały kiedyś dobrze znane wam miejsca w Warszawie?

Film opublikowano dwa lata temu, stąd pokazane na nim współczesne Bulwary Wiślane zdążyły się już zmienić na skutek rewitalizacji. A jednak samo porównanie ich z archiwalnymi zdjęciami zaskakuje. To się nazywa historia!

Zmontowano również materiał z kolorowych fotografii, wykonanych już w 1947 roku, kiedy z "perły wśród europejskich miast" zostały jedynie zgliszcza. Sami zobaczcie drastyczną różnicę - można się wzruszyć...

RadioZET.pl/źródło:PrzedwojennaWarszawa/AG