Zamknij

Przegląd auta przed zimą - co sprawdzić, jak przygotować auto na zimę?

Redakcja
16.11.2017 13:21
Przegląd auta przed zimą - co sprawdzić, jak przygotować auto na zimę?
fot. www.pixabay.com/pl

Przegląd auta przed zimą - na co zwrócić uwagę i co sprawdzić? Jak przygotować auto na zimę, by było bezpieczne i bezawaryjne?

Przygotowanie auta na zimę to nie lada wyzwanie dla każdego użytkownika dwuśladu. Auta zimą potrafią płatać figle, warto wiedzieć, jak dobrze zrobić przegląd auta.

Przegląd auta przed zimą - co sprawdzić? [LISTA]

Lista czynności przy przeglądzie auta przed zimą zazwyczaj rozpoczyna się od sprawdzenia poziomu olejów. Warto zadbać o odpowiedni poziom oleju silnikowego, a także stan płynu chłodniczego, hamulcowego i do spryskiwaczy do temperatury nawet poniżej 20 st. Celsjusza. Jeśli którykolwiek z nich nie odpowiada normom, warto niezwłocznie uzupełnić różnicę.

Na zimę należy sprawdzić także stan hamulców. Dobrze zrobiony przegląd auta uwzględnia kondycje hamulców i pomiar siły hamowania. Zimą droga hamowania może się znacznie wydłużyć, dlatego warto przygotować auto na zimę również pod takim kątem.

Należy również, aby w aucie zawsze znajdowały się dodatkowe żarówki - zarówno do świateł przednich, jak i tylnych. Istotne jest także tylne podświetlenie tablicy rejestracyjnej, bez którego nie wolno poruszać się po zmroku.

Co ostrożniejsi kierowcy lub ci, którzy mają w planach wyjazd za granicę, listę czynności przy przeglądzie auta przed zimą uzupełniają o specjalny pas holowniczy. W przypadku silnych opadów śniegu, nieoceniona może okazać się także łopata lub większych rozmiarów szczotka do odśnieżenia auta.

Jak przygotować auto na zimę?

Dobrze przygotowane auto na zimę, to auto mające odpowiednie opony. Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić stan opon zimowych jest tylko jedna - należy zawsze badać głębokość bieżnika opon i ich ogólny stan. Dobrze dobrane opony zimowe to obowiązek każdego kierowcy chcącego dobrze przygotować auto na zimę.

Jak przygotować auto na zimę, gdy czasu pozostało naprawdę mało? Warto zadbać o bezwzględne minimum i wyciągnąć lekcję na kolejny sezon zimowy.

RadioZet./autokult.pl/JH