Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

01.04.2020 15:39

W czasie kwarantanny spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w Polsce zostały wprowadzone liczne ograniczenia, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Wiele osób decyduje się ograniczyć wychodzenie na zakupy do całkowitego minimum. Ci, którzy nadal chcą jeść świeże pieczywo, najczęściej decydują się, aby spróbować upiec je samodzielnie w domu. Poniżej zamieszczamy prosty przepis na chleb bez drożdży na zakwasie.

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu fot. Shutterstock

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu zamieszczamy poniżej. Oprócz tego zebraliśmy wskazówki dotyczące pieczenia chleba, listę składników i dokładny przepis, jak wykonać prosty chleb bez drożdży w domu bez użycia maszyny do chleba.

Przepis na pizzę bez drożdży, proszku do pieczenia, jajek i mleka - jak zrobić szybką pizzę?

Jak zrobić chleb bez drożdży? Przepis na prosty chleb na zakwasie

Poniżej podajemy przepis na prosty chleb bez drożdży na zakwasie, który można zrobić w domu bez użycia maszyny do chleba. Wszystko można wykonać przy użyciu miksera lub nawet bez, ponieważ ciasto można wyrobić np. drewnianą łyżką. Chleb bez drożdży można upiec w piekarniku w dowolnej formie. Najlepiej sprawdzi się jednak "keksówka", czyli wąska podłużna foremka.

Przepisy na makaron - z kurczakiem, z sosem, bez mięsa, penne z serem i inne

Zamiast mąki żytniej można użyć tylko mąki pszennej. W takim przypadku wyjdzie nam chleb pszenny. Gdy dodamy mąkę żytnią, upieczemy chleb pszenno-żytni. Ten przepis na chleb bez drożdży można również zmodyfikować pod własne preferencje, dodając różnego rodzaju nasiona, pestki i inne dodatki.

Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach?

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

SKŁADNIKI na prosty chleb bez drożdży na zakwasie:

  • 100 g aktywnego żytniego razowego zakwasu
  • 250 g mąki żytniej
  • 300 g mąki pszennej
  • 1,5 szklanki letniej wody
  • 1 łyżka soli
  • 50-100 g wybranych nasion (sezam, siemię lniane, słonecznik lub inne)
  • opcjonalnie: 2 łyżki oleju

PRZEPIS na chleb bez drożdży na zakwasie

Wszystkie składniki połączyć ze sobą w misce - można zrobić to np. dużą drewnianą łyżką, jednak zajmie to więcej czasu. Można wykorzystać mikser z końcówkami w kształcie haków. Ciasto powinno być dokładnie wyrobione. Gotowe ciasto będzie gęste i mocno lepkie. Pozostawić w naczyniu do lekkiego wyrośnięcia.

Czy można mrozić świeże drożdże i jak mrozić drożdże?

Wyrobione i wyrośnięte ciasto przełożyć do wybranej formy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i ponownie pozostawić do wyrośnięcia, tym razem na dłużej. Ciasto musi podwoić swoją objętość, może to potrwać nawet do kilku godzin.

Uwaga - jeśli chcemy przyspieszyć wyrastanie ciasta, przed wyrabianiem można dodać około 7 g suchych drożdży.

Dobrze wyrośnięte ciasto w foremce wstawiamy do nagrzanego do 230 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy bez termoobiegu najpierw około 10 minut, a po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180-200 stopni i pieczemy jeszcze przez 50 minut. Do piekarnika można wstawić mniejsze naczynie z wodą, dzięki czemu utrzymamy równomierną wilgotność w środku.

Jak rozmrozić drożdże szybko i czy można to zrobić w mikrofalówce?

Jak ugotować jajko na twardo i na miękko w mikrofalówce i w garnku? [PRZEPIS]

RadioZET.pl/KP

Oceń
Tagi