Zamknij

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

Karolina Piotrowska
20.04.2020 18:27
Chleb bez drożdży - PRZEPIS: prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu
fot. Shutterstock

W czasie kwarantanny spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w Polsce zostały wprowadzone liczne ograniczenia, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Wiele osób decyduje się ograniczyć wychodzenie na zakupy do całkowitego minimum. Ci, którzy nadal chcą jeść świeże pieczywo, najczęściej decydują się, aby spróbować upiec je samodzielnie w domu. Poniżej zamieszczamy prosty przepis na chleb bez drożdży na zakwasie.

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu zamieszczamy poniżej. Oprócz tego zebraliśmy wskazówki dotyczące pieczenia chleba, listę składników i dokładny przepis, jak wykonać prosty chleb bez drożdży w domu bez użycia maszyny do chleba.

Przepis na pizzę bez drożdży, proszku do pieczenia, jajek i mleka - jak zrobić szybką pizzę?

Jak zrobić chleb bez drożdży? Przepis na prosty chleb na zakwasie

Zazwyczaj pieczemy chleb na drożdżach. Dziś jednak jest to składnik na wagę złota. Dlatego poniżej podajemy przepis na prosty chleb na zakwasie, który można zrobić w domu bez użycia maszyny do chleba i właśnie drożdży. Wszystko można wykonać przy użyciu miksera lub nawet bez, ponieważ ciasto można wyrobić np. drewnianą łyżką. Chleb bez drożdży można upiec w piekarniku w dowolnej formie. Najlepiej sprawdzi się jednak "keksówka", czyli wąska podłużna foremka.

Przepisy na makaron - z kurczakiem, z sosem, bez mięsa, penne z serem i inne

Zamiast mąki żytniej można użyć tylko mąki pszennej. W takim przypadku wyjdzie nam chleb pszenny. Gdy dodamy mąkę żytnią, upieczemy chleb pszenno-żytni. Ten przepis na chleb bez drożdży można również zmodyfikować pod własne preferencje, dodając różnego rodzaju nasiona, pestki i inne dodatki.

Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach?

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

SKŁADNIKI na prosty chleb bez drożdży na zakwasie:

  • 100 g aktywnego żytniego razowego zakwasu
  • 250 g mąki żytniej
  • 300 g mąki pszennej
  • 1,5 szklanki letniej wody
  • 1 łyżka soli
  • 50-100 g wybranych nasion (sezam, siemię lniane, słonecznik lub inne)
  • opcjonalnie: 2 łyżki oleju

PRZEPIS na chleb bez drożdży na zakwasie

Wszystkie składniki połączyć ze sobą w misce - można zrobić to np. dużą drewnianą łyżką, jednak zajmie to więcej czasu. Można wykorzystać mikser z końcówkami w kształcie haków. Ciasto powinno być dokładnie wyrobione. Gotowe ciasto będzie gęste i mocno lepkie. Pozostawić w naczyniu do lekkiego wyrośnięcia.

Czy można mrozić świeże drożdże i jak mrozić drożdże?

Wyrobione i wyrośnięte ciasto przełożyć do wybranej formy wyłożonej papierem do pieczenia, przykryć i ponownie pozostawić do wyrośnięcia, tym razem na dłużej. Ciasto musi podwoić swoją objętość, może to potrwać nawet do kilku godzin.

Uwaga - jeśli chcemy przyspieszyć wyrastanie ciasta, przed wyrabianiem można dodać około 7 g suchych drożdży.

Dobrze wyrośnięte ciasto w foremce wstawiamy do nagrzanego do 230 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy bez termoobiegu najpierw około 10 minut, a po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180-200 stopni i pieczemy jeszcze przez 50 minut. Do piekarnika można wstawić mniejsze naczynie z wodą, dzięki czemu utrzymamy równomierną wilgotność w środku.

Jak rozmrozić drożdże szybko i czy można to zrobić w mikrofalówce?

Jak ugotować jajko na twardo i na miękko w mikrofalówce i w garnku? [PRZEPIS]

RadioZET.pl/KP