Zamknij

Przerażające zjawisko w Brazylii. Skąd się bierze deszcz pająków? [WIDEO]

Redakcja
15.01.2019 17:34
Przerażające zjawisko w Brazylii. Skąd się bierze deszcz pająków? [WIDEO]
fot. Shutterstock

Brazylia słynie z egzotyki. Jednym z jej przejawów jest przerażające i fascynujące jednocześnie zjawisko, typowe dla klimatu w tym regionie. Zobaczcie sami, jak wygląda deszcz pająków. Tłumaczymy, skąd się bierze! Uwaga, nie dla czytelników cierpiących na arachnofobię. 

Deszcze pająków w Brazylii

Niezwykłe zjawisko to efekt dużej wilgotności powietrza i wysokich temperatur, charakterystycznych dla sezonu letniego, w środku którego znajduje się aktualnie południowa półkula naszej planety. Takie warunki dodatkowo sprzyjają zjawisku zwanemu "deszczem pająków", które jest stosunkowo często spotykane w Brazylii czy Australii. Media na całym świecie obiegło właśnie najnowsze nagranie, zrobione przez 14-latka, na którym sami możecie zobaczyć, jak wygląda przerażający, nietypowy "deszcz".

Wykonano je 250 kilometrów na północny wschód od Sao Paulo. 

Zobacz także

Zobacz także

Pająki spadające z nieba - czy to normalne?

Widok dziesiątek spadających z nieba pająków może nieźle przestraszyć, jednak dla João Pedro Martinelli Fonseca, autora wideo to nie pierwszy raz, kiedy ma styczność z nietypowym zjawiskiem. Jeszcze w 2013 roku wyjątkowo ciepłe lato zaowocowało podobnymi nagraniami, ukazującymi zwisające zewsząd resztki pajęczej sieci i niebo usiane charakterystycznymi, czarnymi kropkami.

Zobacz także

Naukowcy uspokajają: pająki nie są jadowite

Dla czytelników z arachnofobią podobne nagrania to najgorszy koszmar, jednak w rzeczywistości opady, choć nieprzyjemne, nie są groźne dla mieszkańców Brazylii. Badacze uspokajają, że opadające z wysokości pająki to odmiana pozbawiona jadu: Parawixia bistriata.

unnamed
fot. Wikimedia Commons

Według entomologów gatunek jest uważany za bardzo społeczny - pająki żywią się i polują w dużych grupach. Kierunek migracji wyznacza im zazwyczaj aktualna pogoda i związana z tym dostępność pożywienia. W ciągu dnia lubią przebywać na drzewach, dopiero późnym popołudniem i nocą tkając swoje olbrzymie sieci, w które łapią swoje przyszłe ofiary. Choć więc "deszcze pająków" na pewno nie należą do typowych turystycznych atrakcji, o swoje zdrowie na pewno nie musicie się obawiać. Mimo wszystko cieszymy się, że nie dochodzi do nich w Polsce. 

RadioZET.pl/źródło:TheGuardian;Independent/AG

Zobacz także