Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Przesilenie letnie 2019 - KIEDY wypada najdłuższy dzień w roku 2019? [DATA]

21.06.2019 13:34

Przesilenie letnie 2019 tradycyjnie odbędzie się w czerwcu. Oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Jednocześnie będzie to najdłuższy dzień i najkrótsza noc w tym roku. Szczegółowe informacje o tym, kiedy przesilenie letnie 2019 i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Przesilenie letnie 2019 - KIEDY wypada najdłuższy dzień w roku 2019? [DATA] fot. PIXABAY

Przesilenie letnie 2019 - DATA: kiedy wypada najdłuższy dzień w roku 2019? Ile będzie trwał? O której się zacznie, a o której się skończy? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowy i sprawdzamy najważniejsze informacje o przesileniu letnim 2019.

Noc Kupały 2019 - kiedy wypada noc świętojańska 2019 i jak obchodzi się Wianki?

Kiedy jest przesilenie letnie? [DATA]

Przesilenie letnie 2019 najprościej mówiąc oznacza moment, w którym oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca - biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy. W tym dniu Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli północnej przesilenie datowane jest na 20 lub 21 czerwca. Co ciekawe, tym czasie na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem zimowym. W 2019 roku przesilenie letnie odbędzie się 21 czerwca. Będzie to piątek.

W momencie przesilenia letniego rozpoczyna się lato astronomiczne.

Lato 2019 - kiedy pierwszy dzień lata kalendarzowego i astronomicznego? [DATA]

Przesilenie letnie - kiedy najdłuższy dzień w roku?

Podczas przesilenia letniego wypada najdłuższy dzień w roku. Dzień ten będzie trwał 16 godzin i 46 minut i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zajdzie o 21:00. 

Najdłuższy dzień w 2019 roku - kiedy wypada w Polsce i ile godzin trwa? [DATA]

W czasie najkrótszej nocy w roku obchodzona jest zazwyczaj Noc Świętojańska, inaczej Kupały. Wiążące się z tym zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. "Wianków". Pod koniec czerwca w wielu miastach w Polsce z tej okazji odbędą się pikniki rodzinne i imprezy inspirowane słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały. 

Zaczyna się lato! Przez chwilę będziemy odczuwać skutki przesilenia letniego

RadioZET.pl/JW

Oceń