Zamknij

Przesilenie zimowe 2017 w Polsce: kiedy jest najkrótszy dzień i najdłuższa noc?

Redakcja
21.12.2017 10:40
Przesilenie zimowe 2017: ile trwa dzień? [DATA, długość dnia]
fot. pixabay.pl

Przesilenie zimowe 2017 w Polsce to moment, w którym góruje w Zenicie w najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej, czyli na zwrotniku Koziorożca. To zjawisko występuje na półkuli północnej i często nazywane jest przesileniem grudniowym. Kiedy jest i ile wtedy trwa dzień?

Przesilenie zimowe w Polsce przypada na najkrótszy dzień w roku na naszej półkuli. Warto pamiętać, że w tym samym czasie na sąsiedniej półkuli trwa najdłuższy dzień w roku. Czym spowodowane są te różnice i jaki ma to wpływ na życie?

Przesilenie zimowe 2017 - kiedy jest najkrótszy dzień roku?[DATA]

Data przesilenia zimowego 2017 przypada na najkrótszy dzień w roku, czyli w tym roku na 21 grudnia. W dawnych kulturach dzień ten świętowany był jako "dzień odrodzenia się słońca". Od tego momentu każdy kolejny dzień stawał się dłuższy. Na początku naszej ery, data przesilenia zimowego wypadała dokładnie 25 grudnia. Na ten dzień ustalone zostało Boże Narodzenie.

Przesilenie zimowe 2017 - najkrótszy dzień w roku

W związku z przesileniem zimowym 2017, najkrótszy dzień w roku w Polsce trwać będzie jedynie 7h i 10 minut na Przylądku Rozewie, a na południu, we Wrocławiu, 8h i 13 minut. Różnica ta spowodowana jest zmianą położenia geograficznego podanych lokalizacji.

Najdłuższa noc w roku 2017 w Polsce trwać będzie aż 17h. Po tym przesileniu zimowym, czas trwania dnia i nocy będzie zmieniał swoje proporcje. Od 22 grudnia dzień będzie się stopniowo wydłużać, aż do 21 czerwca. Wtedy to następuje przesilenie letnie, a najdłuższy dzień w Polsce trwać może nawet 16h i 46 minut.

» Przesilenie zimowe 2018 - ile trwa dzień i najdłuższa noc w Polsce? [DATA]

Zima będzie trwała od 21 grudnia do 20 marca, kiedy to świętować będziemy pierwszy dzień wiosny. Przesilenie zimowe 2017 może powodować ogólną senność i rozleniwienie. Warto jednak pamiętać, że później dzień będzie się stawał coraz dłuższy, co może sprzyjać naszemu nastawieniu. 

RadioZet.pl/JH