Zamknij

Przesilenie zimowe 2019 - kiedy przypada najkrótszy dzień w roku? [DATA]

Jolanta Waligóra
18.12.2019 13:21
Przesilenie zimowe 2019 - kiedy przypada najkrótszy dzień w roku? [DATA]
fot. PIXABAY

Kiedy jest przesilenie zimowe w 2019? Data tego dnia - inaczej nazywanego przesileniem grudniowym - jest ruchoma, ale zawsze wypada w drugiej połowie grudnia, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest przesilenie zimowe 2019.

Przesilenie zimowe 2019 - DATA: kiedy wypada najkrótszy dzień w Polsce i najdłuższa noc? Na czym polega przesilenie zimowe i co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy przesilenie zimowe w 2019 roku.

Przesilenie zimowe 2019 - kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Informacji na temat tego, kiedy jest przesilenie zimowe 2019, inaczej przesilenie grudniowe, rokrocznie na przełomie listopada i grudnia poszukuje w sieci wiele osób. Data przesilenia zimowego nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak w drugiej połowie grudnia, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna zima. W 2019 roku przypada na niedzielę, 22 grudnia.

W tym terminie wypada także najkrótszy dzień w 2019 roku. Słońce wzejdzie o godzinie 7:43, a zajdzie już o 15:25. Dzień ten będzie trwać 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 4 minuty. Do końca roku pozostanie 9 dni, a do końca astronomicznej zimy 88 dni. 

Pierwszy dzień zimy 2019 - kiedy zima kalendarzowa i astronomiczna? [DATA]

Data przesilenia zimowego 2019 - co warto wiedzieć?

Przesilenie zimowe na półkuli północnej inaczej nazywane przesileniem grudniowym to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia. Na półkuli południowej przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli 20–21 czerwca.

Co ciekawe, przesilenie zimowe w wielu kulturach było okazją do świętowania tzw. odradzającego się Słońca.

RadioZET.pl/JW