Zamknij

Kolejny sukces archeologów. Przy szkielecie w Pompejach odnaleziono coś jeszcze

Redakcja
06.06.2018 20:59
Kolejny sukces archeologów. Przy szkielecie w Pompejach odnaleziono coś jeszcze
fot. FB:Pompeii Parco Archeologico

Archeologowie prowadzący nowe wykopaliska na terenie starożytnego miasta trafili na kolejne znalezisko. Ile tajemnic skrywają jeszcze Pompeje?

Kolejny sukces archeologów w Pompejach

Pompeje to starożytne miasto, które zalała fala ognistej lawy. Tragiczna historia mieszkańców tego miejsca porusza do dziś, szczególnie kiedy na świecie znów zrobiło się głośno o groźnych erupcjach czynnych wulkanów. Dwadzieścia pięć ofiar w Gwatemali i tysiące ewakuowanych z hawajskiej wyspy Big Island to najlepszy dowód na to, jak przerażająca siła tkwi w naturze. Nic więc dziwnego w tym, że kolejny sukces archeologów zelektryzował wielbicieli nauki i nie tylko – na terenie nowych wykopalisk w Pompejach odnaleziono ostatnio szkielet młodego mężczyzny, który zginął przywalony ogromnym, kamiennym głazem w trakcie próby ucieczki przed niszczycielskim żywiołem. Na podstawie ułożenia kości udało się odtworzyć ostatnie chwile życia nieszczęsnego pompejczyka. Teraz okazało się, że skrywał jeszcze jedną, pośmiertną tajemnicę.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Przy szkielecie znaleziono woreczek z monetami

Podczas wydobywania fragmentów szkieletu do kolejnych badań odnaleziono jeszcze jedną niespodziankę. Okazało się, że wyskakując przez okno walącego się domu na ulicę, ofierze Wezuwiusza udało się jeszcze pochwycić woreczek z oszczędnościami życia. Znaleziono w nim 20 monet – odpowiednik mniej więcej 500 euro oraz klucz, prawdopodobnie od budynku, pod gruzami którego 35-latek w końcu zginął. Według badaczy może to świadczyć o tym, że zmarły był prawdopodobnie kupcem, ani przesadnie bogatym, ani też bardzo biednym jak na tamte czasy. Za taką kwotę przeciętna rodzina w starożytnych Pompejach mogłaby wieść dostatnie życie przez nawet dwa tygodnie.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG