Zamknij

Poznajcie Raszkę, ptasią lokatorkę Orlenu. Jej gatunek jest zagrożony wyginięciem

Redakcja
22.05.2018 12:35
Poznajcie Raszkę, ptasią lokatorkę Orlenu. Jej gatunek jest zagrożony wyginięciem
fot. Drapieżniki.pl

Zadomowiła się w zakładzie PKN Orlen, gdzie została ciepło przyjęta. Koncern od dawna wspiera odbudowę populacji drapieżnych ptaków. Raszkę, samicę zagrożonego wyginięciem raroga, na kamerach możecie podejrzeć i wy!

Gatunek Raszki jest zagrożony wyginięciem

Z tego powodu drapieżne ptaki znajdują się pod ścisłą ochroną. Nowa, ptasia lokatorka Orlenu to przedstawicielka bardzo rzadko już występującego gatunku. Samica raroga zadomowiła się dosyć szybko. Na gniazdo wybrała budkę lęgową umieszczoną na wysokości ponad 100 metrów na kominie instalacji oczyszczania spalin zakładowej elektrociepłowni PKN Orlen, gdzie złożyła jaja. Jak się okazuje, Raszka już w ubiegłym roku upatrzyła sobie to miejsce. Została jednak przepędzona przez poprzednich lokatorów. W tym roku mieszkająca tam wcześniej para sokołów wędrownych – Rafik i Werwa zdążyły się dopiero co wyprowadzić.

Rarog-16-01-800x533

WARTO WIEDZIEĆ:

Na całym świecie masowo wymierają płazy. Winny jest człowiek

Podejrzyj życie podlaskich jastrzębi w internecie

Raróg zamieszkał w zakładzie PKN Orlen

Raróg to drapieżny ptak, zaliczany do rodziny sokołowatych. Wpisano go do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Organizację Ochrony Przyrody. Gatunek został też umieszczony w załączniku Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej i Konwencji Bońskiej, dotyczącej ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt, które migrując, przekraczają granice jurysdykcji państwowej. Środki zapobiegawcze podjęte, aby chronić te ptaki, wynikają też z tego, że w okresie powojennym jedynie raz stwierdzono lęg raroga. Choć Raszka złożyła w tym roku aż 4 jaja, żadne z nich, jak informował Orlen, nie zostało zalężone. Firma nie traci jednak nadziei. „Przez cały okres obserwacji raroga, zarówno poprzez płocki podgląd, jak i z terenu w okolicach zakładu, nie udało nam się stwierdzić drugiego osobnika. Najprawdopodobniej samica jest sama, i nie wiemy, co spowodowało, że złożyła jaja. Być może w najbliższych latach pojawi się jakiś drugi osobnik i stworzą wtedy parę, ale czy tak się stanie, nie jesteśmy jeszcze w stanie tego przewidzieć” — można było przeczytać w oficjalnym komunikacie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Eksperci: Polsce zagraża inwazja zielonych papug

Orlen pomaga ptakom

Raszka, Werwa czy Rafik to zresztą niejedyni ptasi przyjaciele Orlenu. Koncern już do 16 lat angażuje się w odbudowę populacji drapieżnych ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem sokołów wędrownych. To właśnie z myślą o nich powstały budki lęgowe, z których ptaki chętnie korzystają. „Od 2002 r. na terenie płockiej rafinerii na świat przyszły już 42 pisklęta sokoła wędrownego. Zdaniem sokolników to najdłużej produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku ptaki wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością” — przedstawiciele Orlenu przyznają, że nic nie daje takiej satysfakcji jak pomoc zwierzętom.

Raszkę możecie wirtualnie „odwiedzić” i wy! Live stream z kamery podglądającej, co u niej aktualnie słychać, znajdziecie na stronie koncernu.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

SPRAWDŹ TEŻ:

Orlen wprowadza aplikację do płatności. Koniec z kolejkami na stacjach benzynowych! [SONDA]

10 tysięcy zagrożonych żółwi zamkniętych w domu. Odór był nie do zniesienia

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Kenia: Nie żyje Sudan, ostatni samiec nosorożca białego północnego