Zamknij

Pulsoksymetr - co to jest, jak działa i jak korzystać z tego urządzenia?

01.12.2020 13:34
Pulsoksymetr - co to jest, jak działa i jak korzystać z tego urządzenia?
fot. SHUTTERSTOCK

Pulsoksymetr napalcowy to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej osób. Wszystko za sprawą rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa w Polsce oraz oświadczenia Ministra Zdrowia, że urządzenie to otrzymają niektóre osoby z dodatnim wynikiem testu na wirusa. Szczegóły dotyczące tego, co to jest pulsoksymetr i jak działa, można znaleźć poniżej.

Pulsoksymetr napalcowy - co to jest za urządzenie? Jak działa? Jak z niego korzystać? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o pulsoksymetrze.

Pulsoksymetr - co to i jak działa to urządzenie?

Pulsoksymetr, najprościej mówiąc, jest to urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali - czerwonego oraz podczerwonego. Pozwala to określić, w jakim stopniu krew jest wysycona tlenem. Za pomocą pulsyksometru zmierzyć można stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (procentowe nasycenie krwi tlenem), a także zmierzyć tętno.

Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi pomiędzy 95 a 99 procent. Z kolei poziom 94 procent lub niższy oznacza niedotlenienie. 

Korzystanie z pulsoksymetru jest bardzo proste. Urządzenie to zakłada się na palec u ręki, czasami na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek. 

Pulsoksymetr: co to za urządzenie? Jak działa?

Pulsoksymetr a koronawirus 

O pulsoksymetrze napalcowym zrobiło się głośno po tym, jak Minister Zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że pulsoksymetry mierzące poziom natlenienia krwi będą wykorzystywane w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi.

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia

Urządzenie informuje o natlenieniu krwi i w zależności od parametrów, które są wykazywane, będziemy podejmowali reakcję. Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik, jest skąpo lub bezobjawowa, będzie otrzymywać pulsoksymetr. Zapis z niego będzie monitorowany przez specjalne centrum monitoringu, które będzie powołane przez Ministerstwo Zdrowia - poinformował Minister Zdrowia.

RadioZET.pl