Zamknij

Rakieta Falcon 9 wystartowała. O której zobaczysz ją nad swoim miastem?

Redakcja
03.04.2018 11:36
Kapsuła Dragon
fot. Facebook

Kierującą się w stronę ISS rakietę Falcon 9 z kapsułą Dragon będzie można już we wtorek wieczorem dostrzec na polskim niebie. Wszystko zależy jedynie od warunków pogodowych.

Zagłosuj

Czy będziesz ją obserwował/-a?

Liczba głosów:

Wczoraj wieczorem z Florydy wystartowała rakieta SpaceX Falcon 9 z bezzałogową kapsułą Dragon. Celem jej misji jest dostarczenie niezbędnego zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wzbudza spore zainteresowanie — wszystko dlatego, że przy sprzyjających warunkach oba statki będzie można bezproblemowo dostrzec na niebie. Także polskim! To nie lada gratka dla fanów kosmicznych podbojów, nic więc dziwnego, że o wydarzeniu donosi już Karol Wójcicki, autor bloga „Z głową w gwiazdach”. Jeśli pogoda nie zawiedzie, popularyzator astronomii przeprowadzi specjalną transmisję live z przelotu. Dodał także kilka praktycznych informacji na jego temat.

Na niebie zobaczymy nie tylko ISS, ale również kapsułę Dragon

Choć oba statki połączą się dopiero jutro około godziny 13 czasu polskiego, już dziś będzie można zaobserwować dwa widoczne przeloty ISS nad naszym krajem. W przypadku Warszawy szacuje się, że pierwszy będzie widoczny pomiędzy godziną 20:05 a 20:11, a kolejny między 21:42 a 21:44. Oprócz statku samej Stacji będzie też można dostrzec kapsułę Dragon znajdującą się kilkadziesiąt kilometrów za ISS. Według Wójcickiego będzie przypominać niewielką kropkę lecącą maksymalnie kilka minut za Stacją po podobnej trajektorii. Mieszkańcy pozostałych miast również mogą sprawdzić, w jakich godzinach będą mieć szansę dostrzec statki, za pomocą strony Heavens-Above. My nie możemy się już doczekać „polowania na smoka”!

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rakieta Falcon 9 znów leci w kosmos. Zaniesie zapasy dla załogi stacji kosmicznej

Falcon Heavy wystartował! Wynalazek Elona Muska zmierza w kierunku Marsa!

Radiozet.pl/Facebook/AG