Zamknij

Papier, który ratuje pszczoły. Polski wynalazek właśnie wchodzi na rynek!

Redakcja
15.06.2018 18:58
Papier, który ratuje pszczoły. Polski wynalazek właśnie wchodzi na rynek!
fot. "Bee Saving Paper" mat. prasowe

Ginące pszczoły mogą zaważyć na losach całej ludzkości. Dlatego badacze nie ustają w próbach ich ratunku. Polski produkt, który też może w tym pomóc, właśnie trafia na rynek. Jak to działa?

Papier, który ratuje pszczoły

Współczesne pszczoły nie mają łatwego życia. Cywilizacyjny postęp ludzkości znacznie utrudnił im zdobywanie pożywienia. Aby do niego dotrzeć, muszą pokonywać coraz większe odległości. W trakcie takiej wędrówki wiele z nich umiera z przemęczenia. Dlatego polski wynalazek może uratować wiele z nich.

Zobacz także

"Prawdopodobnie pierwszy papier, który natura chętnie przyjmie"

"Bee Saving Paper" to wspólny projekt agencji Saatchi & Saatchi IS z Manufakturą Papieru Czerpanego i organizacją Miejskie Pszczoły. Razem chcą zapewnić pszczołom zapasy energii na dalekie "podróże". W papierze zawarto nielepiącą formę glukozy, która działa na owady jak prawdziwy zastrzyk energii.

"Bee saving paper" mat. prasowe
fot. "Bee saving paper" mat. prasowe

WARTO WIEDZIEĆ: Pszczoły pomogą nam poznać przyczyny autyzmu?

Dodano do niego także nasiona Lacy Phacelia - jednej z ulubionych roślin pszczół. A dzięki temu, że papier jest biodegradowalny, za rok może wyrosnąć z niego miododajna roślina, która sama stanie się kolejnym źródłem energii dla naszych małych, pasiastych przyjaciół. Dodatkowo papier pokryto ekologiczną farbą UV, która dzięki nadrukowanym wzorom zwabia pszczoły.

"Bee saving paper" mat. prasowe
fot. "Bee saving paper" mat. prasowe

Papier ma wiele zastosowań

Produkt przeszedł już pozytywnie pierwsze fazy testów i właśnie trafił na rynek. Pierwszym nabywcą nowatorskiego papieru jest pszczelarz Łukasz Kaczorowski, który stracił ponad 95% swoich pszczół. "Obecnie nasza praca skupia się na poszukiwaniu przez stronę beesavingpaper.com partnerów, którym, tak jak nam, zależy na przyszłości pszczół. Wiemy, że Bee Saving Paper może nie rozwiązać globalnego problemu, ale liczymy, że przynajmniej uświadomi ludziom, jak ważne są pszczoły” – mówią współodpowiedzialni za projekt Tomasz Bujok i Anna Gadecka. Wspieramy!

RadioZET.pl/AG

Zobacz także

Zobacz także