Zamknij

Referendum strajkowe nauczycieli 2019: wyniki. Kiedy poznamy rezultat głosowania w szkołach?

Paweł Żurek
25.03.2019 11:04
Referendum strajkowe nauczycieli 2019: wyniki. Kiedy poznamy rezultat głosowania w szkołach?
fot. PAP

Wyniki referendum strajkowe będą znane już w poniedziałek. To od nich zależy czy Związek Nauczycielstwa Polskiego wywoła strajk przeciwko brakowi podwyżek. Póki co, decyzji w tej sprawie nie ma – wciąż czekamy bowiem na wyniki referendum strajkowego.

Wyniki referendum strajkowego: kiedy będą? Czy ZNP rozpocznie strajk nauczycieli? Referendum strajkowe w szkołach zakończy się 25 marca. Jakie są jego wyniki?

>> Broniarz: egzaminy poważnie ZAGROŻONE, wszystko w rękach minister Zalewskiej

Referendum strajkowe: kiedy będą wyniki?

Wyniki referendum strajkowego w szkołach nie są jeszcze znane. Głosowanie, w którym nauczyciele mieli opowiedzieć się za wprowadzeniem strajku lub przeciwko protestowi zakończyło się 25 marca. Jak poinformował Sławomir Broniarz, szef ZNP, według wstępnych wyników referendum, w stan pozwu zbiorowego weszło ponad 85 proc. placówek edukacyjnych. Za strajkiem w tych szkołach i przedszkolach, opowiedziało się 85-90 proc. zatrudnionych w nich pracowników.

>> Uczniowie nie chcą strajku. Mocny apel do nauczycieli: nie można tego robić naszym kosztem

Referendum strajkowe: wyniki. Czy będzie strajk?

- Wyniki referendum strajkowego wskazują na to, że strajk nauczycieli 8 kwietnia się odbędzie poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz i dodał:

- Dzisiaj piłka leży po stronie minister Anny Zalewskiej. To od niej i tylko od niej, a faktycznie od strony rządowej, zależy decyzja. Minister Zalewska musi mieć tego pełną świadomość. Nie damy sobie wmówić, że to my jesteśmy za to odpowiedzialni. To rząd jest za to odpowiedzialny – stwierdził Broniarz.

Zagłosuj

Popierasz postulaty ZNP ws. podwyżek dla wszystkich nauczycieli w wysokości 1000 zł?

Liczba głosów:

Na postulaty ZNP ws. referendum strajkowego nauczycieli, a także samego strajku, odpowiedział w programie Gość Radia ZET Michał Dworczyk.

- Idziemy otwarci na rozmowy. Będziemy mieli pewne propozycje, które będą zaprezentowane w trakcie tych rozmów – zapewnia w Gościu Radia ZET szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Punktualnie w południe w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” strona rządowa spotka się ze związkami nauczycielskimi domagającymi się wzrostu płac. - powiedział szef KPRM  w rozmowie z Beatą Lubecką i dodał, że na czele delegacji rządowej stanie wicepremier Beata Szydło.

>> Burza po słowach Broniarza dla Radia ZET. Premier apeluje, żeby „ostudzić emocje”

Referendum strajkowe 2019. Pytania

Referendum strajkowe zostało zwołane na początku marca 2019 roku. ZNP zdecydowało, że zapyta nauczycieli o to, czy chcą wprowadzenia strajku od 8 kwietnia. Ma być on związany z brakiem podwyżek dla nauczycieli. Związek domagał się 1000 złotych więcej do pensji każdego edukatora.

W referendum strajkowym ZNP pytało:

"Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?

Wyniki referendum w szkołach w 2019 roku poznamy w poniedziałek 25 marca.

>> Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

RadioZET.pl/PZ