Zamknij

Rekrutacja na studia 2018 - do kiedy trwa i jakie papiery złożyć? ZASADY

Redakcja
29.06.2018 12:32
Rekrutacja na studia 2018 - do kiedy trwa i jakie papiery złożyć? ZASADY
fot. PIXABAY

Rekrutacja na studia 2018 - do kiedy trwa i jakie papiery należy złożyć na uczelnie? To zagadnienia, którymi w ostatnim czasie interesuje się wielu maturzystów. Odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań i przedstawiamy procedurę rekrutacji na studia 2018 krok po kroku.

Rekrutacja na studia 2018/19 - do kiedy trwa, jak przebiega i jakie papiery złożyć? Przedstawiamy zasady rekrutacji na studia 2018 i sprawdzamy, co muszą zrobić przyszli studenci.

» Rekrutacja na studia 2018: terminy rekrutacji na uczelnie wyższe «

Do kiedy trwa rekrutacja na studia 2018? [ZASADY]

To, do kiedy trwa rekrutacja na studia 2018, zależy od wybranej uczelni, a także wydziału oraz kierunku, na który chcemy złożyć papiery. Zazwyczaj terminy rejestracji rozpoczynają się w połowie maja i kończą w lipcu. Informację na temat tego, do kiedy trwa rekrutacja na studia 2018/19 można znaleźć na stronie internetowej wybranej uczelni. 

Rekrutacja na studia 2018 na wszystkie uczelnie prowadzona jest w specjalnym systemie elektronicznych rekrutacji. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest założenie indywidualnego konta, poprzez które będziemy mogli wprowadzić nasze dane do systemu uczelni oraz na bieżąco śledzić proces rekrutacji. Oprócz wprowadzenia podstawowych danych osobowych należy również wgrać swoje zeskanowane zdjęcie. Dodatkowo trzeba także wnieść opłatę rekrutacyjną, której kwota zależna jest od wybranej uczelni oraz kierunku. Należy pamiętać, że opłata ta, niezależnie od tego, czy student dostanie się na dany kierunek, czy też nie, nie podlega zwrotowi. Po opublikowaniu wyników maturalnych należy je dopisać w systemie. Jednym z ostatnich etapów rekrutacji na studia 2018 jest sprawdzenie listy przyjętych. Informacja na temat tego, czy udało nam się dostać na wybrany kierunek, pojawi się w systemie.

» Rekrutacja na studia 2018 - kiedy i jak sprawdzić wyniki rejestracji?

Rekrutacja na studia 2018 - jakie papiery złożyć na uczelni?

Ostatnim etapem rekrutacji na studia 2018 jest złożenie papierów na uczelni. Należy to zrobić po otrzymaniu informacji, że zostaliśmy przyjęci. Terminy złożenia papierów zależne są od danej uczelni. Dostarczenie ich jednak po czasie będzie skutkowało wykreśleniem z listy studentów. Zazwyczaj należy złożyć następujące papiery: 

- świadectwo dojrzałości wraz z kopiami, celem poświadczenia zgodności z oryginałem i danymi podanymi w elektronicznym procesie rekrutacji,

- podanie o przyjęcie na studia wraz z oświadczeniami znajdującymi się na osobistym koncie rejestracyjnym,

- podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej,

- dowód uiszczenia opłaty za ELS,

- kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość kandydata,

- aktualną fotografię zgodną z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych.

RadioZET.pl/JW