Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana?

30.03.2018 15:15

Rezurekcja 2018 - kiedy jest odprawiana i co to za msza? To pytania, które z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne, zadaje sobie coraz więcej osób. Co warto wiedzieć o procesji rezurekcyjnej? Odpowiadamy na najważniejsze zagadnienia.

Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana? fot. krzysztof kapica/Polska Press/EASTNEWS

Rezurekcja to msza odprawiana w pierwszy dzień świąt, zazwyczaj o godzinie 6 rano. Co to za msza i w jaki dzień przypada w 2018 roku? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat procesji rezurekcyjnej 2018.

» Wielkanoc 2018: zwyczaje i tradycje święta. Jak je obchodzimy? «

Rezurekcja: co to jest za msza i jak wygląda?

Rezurekcja, która z łac. oznacza zmartwychwstanie, to uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, które połączone jest z procesją. Organizowane jest przede wszystkim w celu obwieszczenia światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Msza Rezurekcyjna, po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu, rozpoczyna się od zaśpiewania hymnu "Alleluja". Podczas procesji niesiona jest hostia w monstrancji, krzyż, który ozdobiony jest czerwoną stułą oraz figurka Jezusa. Wierni, którzy biorą udział w procesji rezurekcyjnej, w akompaniamencie pieśni sławiących Zmartwychwstanie Jezusa, trzykrotnie obchodzą Kościół.

Rezurekcja 2018: kiedy odprawiane jest nabożeństwo? 

Rezurekcja zazwyczaj odprawiana jest w Wielką Niedzielę, czyli Wielkanoc, o godzinie 6 rano. Co ciekawe, w niektórych polskich parafiach rezurekcję z niedzielnego poranka przenosi się na sobotnią noc. Wtedy procesja rezurekcyjna odbywa się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. W związku z tym, w niektórych parafiach w Polsce, oprócz nocnej procesji rezurekcyjnej, odprawiana jest w niedzielę procesja poranna, pod nazwą procesji wielkanocnej. W takim przypadku niedzielna Msza Święta ma charakter dziękczynny za zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

» Kalendarz wielkanocny 2018: kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt? «

Zagłosuj

Kiedy odbywa się rezurekcja w Twojej parafii?

RadioZET.pl/JW

Oceń