Zamknij

Rezurekcja - co to, kiedy się odbywa i ile trwa msza w Wielkanoc? [PRZEBIEG]

02.04.2021 12:07
Rezurekcja - co to, kiedy się odbywa i ile trwa msza w Wielkanoc? [PRZEBIEG]
fot. Krzysztof Kapica/Polska Press/East News

Rezurekcja to poranna msza odprawiana w pierwszy dzień świąt, czyli w Wielkanoc. To uroczyste nabożeństwo połączone jest z procesją, a jego celem jest obwieszczenia światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ile trwa rezurekcja, kiedy się odbywa i co to dokładnie za msza? Szczegółowe informacje o mszy w Wielkanoc zamieszczamy poniżej.

Msza w Wielkanoc - czy jest obowiązkowa? Ile trwa? Co to jest rezurekcja? Kiedy odbywa się procesja? Jak wygląda? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Wielkanoc i sprawdzamy przebieg rezurekcji.

Msza rezurekcyjna - kiedy odbywa się procesja, czy jest obowiązkowa i ile trwa?

Informacji na temat tego, kiedy rezurekcja i czy msza w Wielkanoc jest obowiązkowa rokrocznie na przełomie marca i kwietnia poszukuje wiele osób. Msza rezurekcyjna - jak już wspominaliśmy powyżej - odprawiana jest rano (zazwyczaj rozpoczyna się około 6:00) w pierwszy dzień świąt, czyli w Wielkanoc.

Co ciekawe, w niektórych polskich parafiach rezurekcję z niedzielnego poranka przenosi się na sobotnią noc. Wtedy procesja rezurekcyjna odbywa się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej. W związku z tym, w niektórych parafiach w Polsce, oprócz nocnej procesji rezurekcyjnej, odprawiana jest w niedzielę procesja poranna, pod nazwą procesji wielkanocnej. W takim przypadku niedzielna msza święta ma charakter dziękczynny za zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego jest to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo we mszy w Wielkanoc jest obowiązkowe. Jeśli zatem nie weźmiemy udziału w porannej mszy rezurekcyjnej, powinniśmy wybrać się na mszę odprawianą o innej godzinie. Co warte podkreślenia, jak czytamy na portalu rozmawiamy.jezuici.pl, Wigilia Paschalna rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania i należy do Niedzieli Zmartwychwstania. Oznacza to, że każdy, kto uczestniczył we mszy w Wielką Sobotę, nie ma obowiązku iść na mszę w niedzielę. 

Święconka - co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

Wielu wiernych szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielkanoc. Czas trwania rezurekcji uzależniony jest od danej parafii, jednak zwyczajowo jest to około półtorej godziny. 

Co to jest rezurekcja i jak przebiega msza w Wielkanoc?

Rezurekcja, która z łac. oznacza zmartwychwstanie, to uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, które połączone jest z procesją. Organizowane jest przede wszystkim w celu obwieszczenia światu dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Msza rezurekcyjna, po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu, rozpoczyna się od zaśpiewania hymnu "Alleluja". Podczas procesji niesiona jest hostia w monstrancji, krzyż, który ozdobiony jest czerwoną stułą oraz figurka Jezusa. Wierni, którzy biorą udział w procesji rezurekcyjnej, w akompaniamencie pieśni sławiących Zmartwychwstanie Jezusa, trzykrotnie obchodzą Kościół. Po procesji rozpoczyna się msza święta.

RadioZET.pl