Zamknij

Robert Brylewski - kim był zmarły muzyk? Rodzina i twórczość artystyczna

Redakcja
04.06.2018 10:56
Robert Brylewski
fot. JUSTYNA ROJEK/EAST NEWS

Kim był Robert Brylewski? Wiadomość o śmierci muzyka pojawiła się w mediach i zszokowała polski show biznes. Brylewski jest postacią, która wniosła olbrzymi wkład w polską muzykę rockową. Brygada Kryzys, Kryzys czy Izrael - to tylko wybrane projekty, realizowane przez muzyka. Sprawdzamy najważniejsze informacje o artyście: rodzina, muzyka, zespoły Roberta Brylewskiego.

Nie żyje Robert Brylewski. Przyczyny śmierci artysty

Wiadomość o tym, że zmarł Robert Brylewski, pojawiła się w mediach w nocy z 3 na 4 czerwca 2018. Muzyk zmarł w wieku 57 lat, ale dokładna przyczyna śmierci nie została podana. Wiadomo, że muzyk od kilku tygodni był w śpiączce, związanej bezpośrednio z napadem i pobiciem, którego doświadczył na początku roku na warszawskiej Pradze.

- Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, przyjaciel, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie - taka informacja od rodziny zmarłego pojawiła się na profilu facebookowym grupy Kryzys, z którą związany był Brylewski.

Kim był Robert Brylewski? Działalność artystyczna

Brylewski był osobą doskonale znaną w świecie polskiej muzyki rockowej. W jednej ze swoich wypowiedzi Michał Figurski porównał go do innego legendarnego muzyka: Brylewski był jak Czesław Niemen dla swojej epoki". I trudno się z tym nie zgodzić.

Robert Brylewski był muzykiem, wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem, współzałożycielem i liderem wielu znanych formacji, grających rocka, punkrocka czy reggae, takich jak Izrael, Brygada Kryzys, Kryzys czy Armia. Uznawany jest za jednego z najlepszych polskich gitarzystów. Związany był ponadto m.in. z formacją Deadlock, a po długiej przerwie od muzyki w latach 90. współtworzył projekty Max i Kelner oraz Falarek Band.

Od końca lat 90. współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users, Dyliżans czy Poganie.

Robert Brylewski prywatnie

Artysta urodził się 25 maja 1961 roku. Z muzyką związany był od początku swojego życia - jako syn dwojga artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wczesne dzieciństwo spędził w Koszęcinie, gdzie zespół Śląsk miał swoją stałą siedzibę. W wieku kilku lat przeniósł się do Warszawy. Mieszkał tam, z niewielkimi przerwami, do śmierci. Uczęszczał krótko do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Reja do klasy równoległej z klasą Kazika Staszewskiego[4][5] i Roberta Schmidta
W 1983 r. poznał Vivian Quarcoo, jazzową wokalistkę o w połowie ghańskich korzeniach. Zaprosił ją do występowania z Izraelem. Wkrótce zostali parą. Ślub wzięli dopiero po kilkunastu latach związku, w roku 1996, jednak po pieciu latach wzięli rozwód. Mieli dwie córki: Sarę i Ewę.

Żegnamy zmarłego artystę i przekazujemy rodzinie kondolencje. Póki co, nie są znane informacje na temat prawdopodobnej daty pogrzebu Roberta Brylewskiego.

RadioZET.pl/SA