Zamknij

Elektryczna rakieta z pierwszym pomyślnym lotem

Redakcja
30.05.2017 09:41
Elektryczna rakieta z pierwszym pomyślnym lotem
fot. Rocket Lab

Rocket Lab wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną pierwszą elektryczną rakietę, której nadano nazwę "Electron".

Rocket Lab to firma powstała z inicjatywy Nowozelandczyka - Petera Backa, która pierwotnie działała na terenie Kalifornii, lecz teraz rozszerzyła swoją działalność do Nowej Zelandii, skąd swój pierwszy lot odbyła elektryczna rakieta.

Eksperyment wystrzelenia rakiety "Electron" z półwyspu Mahia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii można zaliczyć do udanych.

Pierwszy lot elektrycznej rakiety

Przebieg eksperymentu posiadał drobne potknięcia, więc przy następnych próbach zostaną wprowadzone odpowiednie modyfikacje. Rakieta nie zdołała osiągnąć prędkości orbitalnej, lecz naukowcy z Rocket Lab i tak są zadowoleni z wyniku.

Rakieta podczas pierwszego stopnia procesu była "odpalona" z pomocą 9 silników Rutherford na kerozynę i ciekły tlen, co pozwoliło na dostarczenie 1 MW podczas pierwszych 150 sekund od startu. Następnie podczas drugiego stopnia korzystano z jednego silnika Rutherford odpowiednio przystosowanego do pracy w warunkach próżni.

Plany Rocket Lab

Na początku nowozelandzka firma zamierza wysyłać w Kosmos urządzenia przeznaczona do monitorowania Ziemi i pól uprawnych, tworzenia zdjęć satelitarnych i pomiarów, a także nadajników z siecią.

Rocket Lab w bardziej odległej przyszłości zamierza mocno rozwinąć swoją technologię, w tym możliwość tworzenia tanich i lekkich rakiet z silnikami "produkowanymi" w drukarkach 3D, a kontrakt z NASA otworzy przed firmą nowe możliwości.

RadioZet.pl/AM