Zamknij

Rogale świętomarcińskie 2020 - Biedronka, Lidl: gdzie kupić i ile kosztują? [CENA, SKLEPY]

10.11.2020 11:25
Rogale świętomarcińskie 2020 - Biedronka, Lidl: gdzie kupić i ile kosztują? [CENA, SKLEPY]
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER / East News

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie - w Biedronce czy w Lidlu? Jaka cena w 2020 roku i czym się charakteryzują? W poniższym artykule zebraliśmy informacje o tym słynnym wielkopolskim wypieku, jak rozpoznać cukiernię, w której sprzedawane są oryginalne rogale świętomarcińskie i czy w Biedronce i Lidlu również można je kupić.

Rogale świętomarcińskie 2020 - Biedronka, Lidl, cena, sklepy: gdzie kupić i ile kosztują? Czy rogale świętomarcińskie w Biedronce i Lidlu posiadają certyfikat? Sprawdzamy informacje przed Świętem Niepodległości 11 listopada 2020.

11 listopada 2020 - co to za święto i jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

Rogale świętomarcińskie - CENA 2020, sklepy, informacje

Rogal świętomarciński to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Oryginalne rogale świętomarcińskie można kupić w certyfikowanych cukierniach, które posiadają Chronione Oznaczenie Geograficzne. Tylko w tych miejscach kupimy produkt najwyższej jakości, wykonany według tradycyjnych receptur. Aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie", musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. 

Cena rogali świętomarcińskich waha się od około 35 złotych do nawet 60 złotych za kilogram. Oznacza to, że pojedyncza sztuka może kosztować od 7 do nawet 15 zł w zależności od miejsca zakupu. Najczęściej jednak cena rogala świętomarcińskiego w cukierniach poznańskich nie powinna przekroczyć około 12 zł za sztukę. 

Rogale świętomarcińskie - KCAL: gdzie kupić oryginalne rogale i ile kalorii ma jeden?

Rogale świętomarcińskie - BIEDRONKA, LIDL: czy posiadają certyfikat i ile kosztują?

W Biedronce rogale świętomarcińskie są dostępne od poniedziałku, 9 listopada do wtorku, 10 listopada lub do wyczerpania zapasów. Według informacji dostępnych w sklepach, są to oryginalne rogale świętomarcińskie, które posiadają certyfikat "Chronione oznaczenie geograficzne". Rogale świętomarcińskie w Biedronce można kupić w cenie 4,49 zł za sztukę lub w promocji w cenie 3,49 zł za sztukę (przy zakupie z kartą "Moja Biedronka").

W Lidlu rogale świętomarcińskie nie są dostępne we wszystkich sklepach. W ofercie pojawił się rogal królewski, który - podobnie jak oryginalne rogale świętomarcińskie - zawiera nadzienie z białym makiem. Oferta dostępna jest w dniach 09.11 - 10.11.2020. Przy zakupie 4 sztuk cena za rogale królewskie w Lidlu wynosi 3,49 zł (4,99 zł za sztukę w cenie regularnej). Dodatkowo w ofercie części wybranych sklepów - m.in. w województwie wielkopolskim i mazowieckim - dostępny jest również certyfikowany rogal świętomarciński, wytwarzany w Poznaniu.

Historia wypieku rogala świętomarcińskiego wywodzi się z czasów pogańskich. Zgodnie z obowiązującą wówczas tradycją na jesień składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta w kształcie wolich rogów. Tradycję tę w nieco innym kształcie przejął i kontynuował Kościół, łącząc ją z postacią Świętego Marcina. Kształt ciasta nawiązywać miał do końskiej podkowy, którą zgubił koń świętego.

W Poznaniu tradycja wypieku Rogala Świętomarcińskiego narodziła się w listopadzie 1891r., kiedy to proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję odpowiadając na apel proboszcza. Upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W kolejnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy i tak bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników, po pierwszej wojnie światowej do tradycji powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania Rogali Świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

RadioZET.pl