Zamknij

Rogale świętomarcińskie: CENA 2019, sklepy, Biedronka, Lidl - gdzie kupić i ile kosztują?

Karolina Piotrowska
08.11.2019 19:10
Rogale świętomarcińskie: CENA 2019, sklepy, Biedronka, Lidl - gdzie kupić i ile kosztują?
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER / East News

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie, jaka cena w 2019 roku i czym się charakteryzują? W poniższym artykule zebraliśmy informacje o tym słynnym wielkopolskim wypieku, jak rozpoznać cukiernię, w której sprzedawane są oryginalne rogale świętomarcińskie i czy w Biedronce i Lidlu również można je kupić.

Rogale świętomarcińskie: CENA 2019, sklepy, Biedronka, Lidl - gdzie kupić i ile kosztują? Czy rogale świętomarcińskie w Biedronce i Lidlu posiadają certyfikat? Sprawdzamy informacje przed Świętem Niepodległości 11 listopada 2019.

Rogale świętomarcińskie - CENA 2019, sklep, informacje

Rogal świętomarciński lub inaczej - rogal marciński - to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Oryginalne rogale świętomarcińskie można kupić w certyfikowanych cukierniach, które posiadają Chronione Oznaczenie Geograficzne. Tylko w tych miejscach kupimy produkt najwyższej jakości, wykonany według tradycyjnych receptur. Aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie" lub "rogale marcińskie", musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. 

Cena rogali świętomarcińskich waha się od około 35 do nawet 50 zł za kilogram. Oznacza to, że pojedyncza sztuka może kosztować od 7 do nawet 15 zł, w zależności od miejsca zakupu. Najczęściej jednak cena rogala marcińskiego w cukierniach poznańskich nie powinna przekroczyć około 12 zł za sztukę. 

Rogale świętomarcińskie - BIEDRONKA, LIDL: czy posiadają certyfikat?

W Biedronce rogale świętomarcińskie są dostępne od środy, 6 listopada do wtorku, 12 listopada lub do wyczerpania zapasów. Według informacji dostępnych w sklepach, są to oryginalne rogale świętomarcińskie, które posiadają certyfikat "Chronione oznaczenie geograficzne". Obowiązuje limit 4 sztuk na paragon, a rogale świętomarcińskie w Biedronce można kupić w cenie 5,99 zł za sztukę lub w promocji w cenie 4,49 zł za sztukę (przy zakupie 2 sztuk).

W Lidlu rogale świętomarcińskie nie są dostępne we wszystkich sklepach. W ofercie pojawił się rogal królewski, który - podobnie jak oryginalne rogale świętomarcińskie - zawiera nadzienie z białym makiem. Oferta dostępna była w dniach 04.11 - 06.11.2019. Dodatkowo w ofercie części sklepów - m.in. w województwie wielkopolskim i mazowieckim - dostępny jest również certyfikowany rogal świętomarciński, wytwarzany w Poznaniu.

Historia wypieku rogala świętomarcińskiego wywodzi się z czasów pogańskich. Zgodnie z obowiązującą wówczas tradycją na jesień składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta w kształcie wolich rogów. Tradycję tę w nieco innym kształcie przejął i kontynuował Kościół, łącząc ją z postacią Świętego Marcina. Kształt ciasta nawiązywać miał do końskiej podkowy, którą zgubił koń świętego.

W Poznaniu tradycja wypieku Rogala Świętomarcińskiego narodziła się w listopadzie 1891r., kiedy to proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję odpowiadając na apel proboszcza. Upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W kolejnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy i tak bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników, po pierwszej wojnie światowej do tradycji powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania Rogali Świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

RadioZET.pl/KP