Zamknij

Rogale świętomarcińskie - KCAL: gdzie kupić oryginalne rogale i ile kalorii ma jeden?

10.11.2020 13:29
Rogale świętomarcińskie - KCAL: gdzie kupić oryginalne rogale i ile kalorii ma jeden?
fot. LUKASZ GDAK/Polska Press/East News

Gdzie kupić rogale świętomarcińskie z certyfikatem, ile kosztują i czym się charakteryzują? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o tym słynnym wielkopolskim wypieku, m.in. ile kcal ma rogal świętomarciński, jak rozpoznać cukiernię, w której sprzedawane są oryginalne rogale świętomarcińskie i inne szczegóły.

Rogale świętomarcińskie - KCAL: gdzie kupić oryginalne rogale i ile kalorii ma jeden? Sprawdzamy informacje o słynnym wypieku, który najczęściej spożywany jest tuż przed Świętem Niepodległości i przede wszystkim w dniu 11 listopada 2020.

11 listopada 2020 - co to za święto i jak obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?

Rogale świętomarcińskie - KCAL: ile kalorii ma jeden rogal?

Rogal świętomarciński to rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

To, ile kalorii ma rogal świętomarciński, zależy przede wszystkim od jego wagi. Oryginalne wypieki mogą mieć od około 600-800 kcal do nawet 1200 kcal. Rogal świętomarciński najczęściej waży około 150-250 gramów.

Rogale świętomarcińskie 2020 - Biedronka, Lidl: gdzie kupić i ile kosztują? [CENA, SKLEPY]

Rogale świętomarcińskie z certyfikatem - gdzie kupić oryginalne wypieki? [SKLEPY, INFORMACJE]

Oryginalne rogale świętomarcińskie można kupić w certyfikowanych cukierniach, które posiadają Chronione Oznaczenie Geograficzne. Tylko w tych miejscach kupimy produkt najwyższej jakości, wykonany według tradycyjnych receptur. Aby cukiernia mogła używać nazwy "rogale świętomarcińskie", musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania.

Pełną i aktualną listę cukierni i miejsc, w których kupimy oryginalne rogale świętomarcińskie z certyfikatem, można znaleźć właśnie na oficjalnej stronie internetowej Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Cena rogali świętomarcińskich waha się od około 35 złotych do nawet 60 złotych za kilogram. Oznacza to, że pojedyncza sztuka może kosztować od 7 do nawet 15 zł w zależności od miejsca zakupu. Najczęściej jednak cena rogala świętomarcińskiego w cukierniach poznańskich nie powinna przekroczyć około 12 zł za sztukę. 

Historia wypieku rogala świętomarcińskiego wywodzi się z czasów pogańskich. Zgodnie z obowiązującą wówczas tradycją na jesień składano bogom ofiary z wołów lub z ciasta w kształcie wolich rogów. Tradycję tę w nieco innym kształcie przejął i kontynuował Kościół, łącząc ją z postacią Świętego Marcina. Kształt ciasta nawiązywać miał do końskiej podkowy, którą zgubił koń świętego.

W Poznaniu tradycja wypieku Rogala Świętomarcińskiego narodziła się w listopadzie 1891r., kiedy to proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer, namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję odpowiadając na apel proboszcza. Upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W kolejnych latach dołączyli do niego inni cukiernicy i tak bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników, po pierwszej wojnie światowej do tradycji powrócił Franciszek Rączyński, zaś przed zapomnieniem po II wojnie światowej uratował rogala Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania Rogali Świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

RadioZET.pl