Zamknij

Roraty 2017: kiedy, o której godzinie i ile trwają?

Redakcja
20.11.2017 09:48
Roraty 2017: kiedy są, ile trwają, o której godzinie
fot. www.pexels.com/pl

Roraty 2017: kiedy się zaczynają, o której godzinie i ile trwają? Adwent 2017 rozpoczyna okres odprawiania rorat w kościele chrześcijańskim.

Czas odprawiania rorat jest specjalnie skierowany do Najświętszej Maryi Panny i towarzyszy mu rytuał zapalania świecy roratniej tuż przy ołtarzu.

Kiedy są Roraty 2017?

Początek rorat 2017 pokrywa się z okresem adwentu w kościele chrześcijańskim. Czas odprawiania rorat ustanowiony został ku czci Maryi Panny. Przebieg mszy roratnich symbolizuje zwiastowanie narodzin Jezusa przez archanioła Gabriela. Ukazał się on właśnie Maryi Pannie. Według tradycji adwentu, roraty

Roraty często nazywane są także Jutrznią. Uczestnicy mszy roratnich przynoszą ze sobą do kościoła specjalne świece - nazywane roratkami - lub lampiony, które symbolizować mają nadzieję na szybkie przyjście Jezusa.

>> Piosenka roratnia 2017: TEKST - Strażnik Skarbów [RORATY 2017]

Roraty 2017: ile trwają i o której się zaczynają?

Msze roratnie, według tradycji kościoła, były odprawiane zawsze o wschodzie słońca. W wielu kościołach przyjęto okolicy godziny 6:00 rano, jako godzinę, o której zaczynają się roraty. Wielu wiernych często zastanawia się, ile trwają roraty. Msze roratnie trwają zazwyczaj około 45 minut, podobnie jak zwykła msza. Coraz częściej jednak godziny mszy roratnich ustalane są na późne popołudnia. Kościół, ze względu na tryb życia swoich wiernych i ich późne powroty do domu, organizuje roraty wieczorem.

Jeśli chodzi o cały czas trwania rorat, to zaczynają się one w pierwszy dzień adwentu, a kończą dokładnie 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia. Roraty 2017 zaczynają się więc dokładnie w poniedziałek, 4 grudnia.

RadioZet.pl/JH