Roraty 2018 - co to, kiedy, o której godzinie msza? [INFORMACJE]

14.12.2018 10:03

Kiedy Roraty 2018, o której godzinie msza i czym są to informacje, których poszukuje coraz więcej osób. Roraty rozpoczynają się w grudniu, wraz z początkiem Adwentu. Co warto wiedzieć na ten temat? Szczegółowe informacje o Roratach 2018, można znaleźć poniżej.

Roraty 2018 - co to, kiedy, o której godzinie msza? [INFORMACJE] fot. Tomasz Kawka/East News

Roraty 2018 - co to jest? Kiedy się rozpoczynają? Ile trwają i do kiedy? O której godzinie msza? Odpowiadamy na często zadawane pytania i przedstawiamy wszystkie szczegółowe informacje.

» Grudzień 2018: dni wolne - kiedy wypadają dni wolne od pracy i szkoły? «

Roraty - co to jest?

Roraty, inaczej msza roratnia, to pierwsza msza, która odprawiana jest o wschodzie słońca w okresie Adwentu ku czci Najświętszej Maryi Panny. Współcześnie coraz częściej w niektórych parafiach msza ta odprawiana jest także wieczorem. Nazwa Rorat pochodzi od łacińskich słów "rorate cæli desuper", co w tłumaczeniu oznacza - "spuście rosę niebiosa".

» Roraty 2018: PIOSENKA - tekst piosenki roratniej "Z Duchem Twoim" «

Charakterystycznym elementem Rorat jest biała świeca z niebieską wstążką, która postawiona w pobliżu ołtarza, ma symbolizować Maryję. Również wierni zabierają do kościoła zapalone świece i lampiony, które rozświetlają mrok świątyni. Dopiero podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" zapalane są wszystkie światła w kościele.

Co ciekawe, współcześnie msza roratnia odprawiana jest jedynie w czasie trwania Adwentu. Dawniej jednak msza odbywała się codziennie, również poza Adwentem.

» Adwent 2018 - kiedy się zaczyna, ile trwa, na czym polega? [DATA, HASŁO] «

Roraty 2018 - o której godzinie msza i kiedy?

Kiedy Roraty 2018? Informacji na ten temat, wraz końcem listopada, poszukuje wiele osób. Roraty, jak już wspominaliśmy powyżej, rozpoczynają się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem, wraz z Adwentem. W 2018 Roraty rozpoczną się 2 grudnia, a skończą wraz z Wigilią, 24 grudnia.

Godzina Rorat 2018 nie jest jednakowa we wszystkich parafiach. Tradycyjnie msza powinna być odprawiana wraz ze wschodem słońca, czyli około godziny 6:00, co w wielu parafiach jest praktykowane. Czasem dodatkowo, oprócz mszy porannej, Roraty odbywają się też wieczorem - najczęściej w okolicach 18:00. Msza roratnia trwa około 40 minut.

» Grudzień 2018: święta - Wigilia, Boże Narodzenie, Mikołajki, Sylwester [KALENDARZ] «

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi