Zamknij

Równonoc jesienna 2017: kiedy i o której zaczyna się jesień?

Redakcja
22.09.2017 12:35
Równonoc jesienna 2017 o której astronomiczna jesień
fot. Pixabay

Jesień 2017 rozpocznie się już dziś - w piątek 22.09. Wieczorem Słońce przejdzie przez punkt równonocy, wyznaczając początek jesieni. O której godzinie pożegnamy lato?

Równonoc jesienna to ten moment w roku, kiedy po lecie przychodzi pierwszy dzień jesieni. Chwila przejścia Słońca przez punkt równonocy wyznacza moment nadejścia astronomicznej jesieni. Słońce oświetla naszą półkulę coraz słabiej, dni są coraz krótsze, a noce się wydłużają. O której godzinie przywitamy jesień 2017?

Równonoc jesienna: o której początek jesieni?

Jesień 2017 rozpocznie się w piątek 22.09. punktualnie o godz. 22.02. Będzie to blisko 6 godzin później niż w 2016. Po kilku dniach - dokładnie 25.09. noc zrówna się z dniem, a kolejnego dnia będzie już dłuższa. Dla wielu osób jest to najtrudniejszy moment w roku - deszczowa aura, nadciągający chłodny wiatr i coraz mniej promieni słonecznych przyprawiają o depresję.

Dnia ubywać będzie aż do 21.XII, kiedy to nastąpi przesilenie zimowe, po którym dzień znów zacznie robić się coraz krótszy. To wydłużanie się dnia napawa optymizmem i zapowiada nadejście wiosny. Póki co, przyjdzie się nam pozytywnie nastawić na jesień.

Pierwszy dzień jesieni 2017: astronomiczny i kalendarzowy

22.09. powitamy jesień astronomiczną, natomiast dzień później rozpocznie się jesień kalendarzowa. Jak wiadomo, data pierwszego dnia jesieni w kalendarzu jest stała. i wypada zawsze 23 września. Co ciekawe, astronomiczna jesień nie zawsze wypada tak samo. Czasami jest jeden dzień różnicy między datą jesieni kalendarzowej i astronomicznej, jednak zdarza się, że daty te pokrywają się. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w 2018 i 2019 roku. 

RadioZET.pl/SA

jesień kalendarzowa jesień astronomiczna pierwszy dzień jesieni równonoc jesienna