Zamknij

Równonoc jesienna 2019 - kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA]

Jolanta Waligóra
23.09.2019 09:00
Równonoc jesienna 2019 - kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA]
fot. PIXABAY

Kiedy jest równonoc jesienna 2019? Data tego dnia - inaczej nazywanego przesileniem jesiennym - jest ruchoma, ale zawsze wypada w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. Szczegółowe informacje na temat równonocy jesiennej w 2019 roku i najważniejsze daty, można znaleźć poniżej.

Przesilenie jesienne 2019 - DATA: kiedy jest równonoc jesienna w 2019 roku? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy dokładną datę równonocy jesiennej.

Równonoc jesienna 2019 - kiedy jest? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy jest równonoc jesienna 2019, inaczej przesilenie jesienne, rokrocznie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data równonocy jesiennej nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. W 2019 roku równonoc wrześniowa przypada na poniedziałek, 23 września. 

Jesień 2019 - kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? [DATA]

Na półkuli północnej równonoc jesienna to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Oznacza to, że od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi). Inaczej mówiąc równonoc wrześniowa jest momentem przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego pozornej wędrówki po ekliptyce z półkuli północnej na półkulę południową.

Przesilenie jesienne 2019 - DATA: kiedy wypada?

Równonoc jesienna 2019 - jak już wspominaliśmy powyżej - wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Oznacza to, że przesilenie jesienne 2019 23 września wyznaczy początek jesieni w Polsce. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Warto zaznaczyć, że przesilenie jesienne sprawia, że już podczas pierwszych dni nowej pory roku wiele osób zaczyna odczuwać coraz większe znużenie. Melancholijny nastrój, z którym na początku jesieni boryka się wiele osób, wynika przede wszystkim z tego, jak działa zegar biologiczny sterowany przez promienie słoneczne. 

Nie daj się jesiennej depresji! Jak sobie radzić z sezonową chorobą afektywną?

RadioZET.pl/JW