Zamknij

Równonoc jesienna 2020 - kiedy przesilenie jesienne w tym roku? Co to jest? [DATA, TERMIN]

22.09.2020 10:35
Równonoc jesienna 2020 - kiedy jest przesilenie jesienne w tym roku? [DATA, TERMIN]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy jest równonoc jesienna 2020? Data tego dnia - inaczej nazywanego przesileniem jesiennym - jest ruchoma, ale zawsze wypada w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. Szczegółowe informacje na temat równonocy jesiennej w 2020 roku i najważniejsze daty, można znaleźć poniżej.

Przesilenie jesienne 2020 - kiedy jest równonoc jesienna? Data tego zjawiska oraz inne informacje na ten temat, można znaleźć w tym artykule. Przedstawiamy najważniejsze szczegóły.

Równonoc jesienna 2020 - kiedy jest? Co to jest? [DATA, TERMIN]

Informacji na temat tego, kiedy jest równonoc jesienna 2020, inaczej przesilenie jesienne, rokrocznie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data równonocy jesiennej nie jest stała, dlatego może wypadać w różnych terminach - zawsze jednak w drugiej połowie września, a dokładnie wtedy, kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień. W 2020 roku równonoc wrześniowa przypada na wtorek, 22 września.

Pierwszy dzień jesieni 2020 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek jesieni? [DATA]

Na półkuli północnej równonoc jesienna to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Oznacza to, że od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi). Inaczej mówiąc równonoc wrześniowa jest momentem przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego pozornej wędrówki po ekliptyce z półkuli północnej na półkulę południową.

Zmiana czasu na zimowy 2020 - kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy? [DATA]

Przesilenie jesienne 2020 - DATA: kiedy wypada?

Równonoc jesienna 2020 - jak już wspominaliśmy powyżej - wyznacza na danej półkuli początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Oznacza to, że przesilenie jesienne 22 września 2020 wyznaczy początek jesieni w Polsce. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Od tego momentu dni stają się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Warto zaznaczyć, że przesilenie jesienne sprawia, że już podczas pierwszych dni nowej pory roku wiele osób zaczyna odczuwać coraz większe znużenie. Melancholijny nastrój, z którym na początku jesieni boryka się wiele osób, wynika przede wszystkim z tego, jak działa zegar biologiczny sterowany przez promienie słoneczne. 

Nie daj się jesiennej depresji! Jak sobie radzić z sezonową chorobą afektywną?

Równonoc jesienna 2020: ile trwa dzień i noc? 

22 września dzień trwa 12 godz. 17 min, czyli jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 29 min. i dłuższy od najkrótszego o 4 godz. Noc przesilenia jesiennego trwa 11 godzin i 53 minuty.

Niewielka różnica między długością dnia i nocy sprawia, że mówimy o równonocy jesiennej.

RadioZET.pl