Zamknij

Rozliczenie PIT za 2019 przez urząd skarbowy - od kiedy, jak złożyć e-PIT 2020?

Jolanta Waligóra
28.02.2020 10:54
Rozliczenie PIT za 2019 przez urząd skarbowy - od kiedy, jak złożyć e-PIT 2020?
fot. PIXABAY

Rozliczenie PIT za 2019 przez urząd skarbowy to nowe udogodnienie. Usługa "Twój e-PIT" zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał PIT-WZ, a także dodatkowe uproszczenia. Sprawi to, że rozliczenie podatkowe będzie o wiele prostsze niż w latach ubiegłych. Szczegółowe informacje o rozliczeniu PIT-u za 2019 rok przez urząd skarbowy i usłudze "Twój e-PIT", zamieszczamy poniżej.

Rozliczenie PIT 2020 przez urząd skarbowy - od kiedy można skorzystać z nowej usługi? Jak złożyć e-PIT? Kto może skorzystać z tej funkcji? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy szczegółowe informacje na ten temat.

Czy trzeba rozliczać PIT za 2019 rok w 2020 roku? [USŁUGA TWÓJ E-PIT]

Od kiedy rozliczenie PIT za 2019 przez urząd skarbowy?

Od kiedy urząd skarbowy rozlicza PIT 2020? Sejm w ubiegłym roku rozpoczął prace nad projektem uproszczeń w rozliczeniach PIT. Już w połowie września 2018 posłowie zdecydowali, że projekt nowelizacji ustawy o PIT nakładający na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników trafi do komisji finansów publicznych.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika. Proponowane rozwiązanie rozliczenia PIT-u 2018 przez urząd skarbowy online ma mieć zastosowanie już do rozliczeń PIT za 2019 składanych w 2020 roku - w przypadku osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38. 

PIT 2020 - do kiedy pracodawca musi wysłać PIT za 2019 rok? [TERMIN]

Rozliczenie PIT-u 2020 przez urząd skarbowy będzie możliwe od poniedziałku, 17 lutego 2020 roku. Od tego dnia "Twój e-PIT" zostanie udostępniony w serwisie podatki.gov.pl.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Rozliczenie PIT 2020 przez urząd skarbowy - jak złożyć e-PIT?

Rozliczenie PIT-u 2020 przez urząd skarbowy online ma być dużym udogodnieniem. Usługa "e-PIT" zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał PIT-WZ, a także dodatkowe uproszczenia. Rozliczenie podatkowe będzie zatem prostsze niż w latach ubiegłych.

Rewolucja w podatkach. Tłumaczymy, jak rozliczyć PIT-y po nowemu 

Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT" 2020? Na początku należy wejść na stronę podatki.gov.pl i wybrać "Twój e-PIT". Wymagane będzie uwierzytelnienie się poprzez podanie niezbędnych danych osobowych. Następnie będziemy mogli:

  • zaakceptować przygotowane zeznanie,
  • zmienić sposób rozliczenia (przykładowo na wspólne z małżonkiem), zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę, dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa),
  • odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze "e-PIT" albo rozliczyć się w innej formie,
  • nie zrobić nic - w tym wypadku 30 kwietnia nasze rozliczenie PIT 2020 przygotowane przez urząd skarbowy uznane zostanie uznane za złożone (wyjątkiem są sytuacje, w których rozliczyliśmy się wcześniej lub w innej formie).

Dodatkowo Ministerstwo Finansów zapowiada, że usługa "Twój e-PIT" będzie dostępna również dla osób prowadzących działalność gospodarczą – od 2020 roku. Więcej szczegółowych informacji o rozliczeniu PIT-u 2019 przez urząd skarbowy w 2020 roku można znaleźć na stronie podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

PIT po terminie: jakie konsekwencje i co należy zrobić, aby uniknąć kary 2020?

RadioZET.pl/JW