Zamknij

Rządowy dokument pokazuje katastrofalne dla Polski skutki globalnego ocieplenia

Redakcja
03.10.2018 15:34
zanieczyszczenie powietrza
fot. materiały prasowe

Raport „Polityka ekologiczna państwa 2030” ostrzega – jeśli nie uda się powstrzymać ocieplania klimatu, w naszym kraju rozgrywać się będą sceny do tej pory znane głównie z filmów katastroficznych.

Powodowane prze działalność człowieka ocieplenie klimatu wciąż jeszcze jest negowane przez niektórych polityków, w tym działających w Polsce. Po zapoznaniu się z prognozami przedstawionymi w przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska raporcie „Polityka ekologiczna państwa 2030” być może zmienią zdanie.

Jego autorzy są pewni – jeśli średnia temperatura na świecie będzie dalej rosnąc, w Polsce zdecydowanie zwiększy się częstotliwość używania alertów RCB. Staniemy się przy tym krajem kontraktów – część naszego terytorium będzie pustynnieć, część będzie trapiona przez groźne powodzie.

Zobacz także

Ocieplenie klimatu – jak zmieni się Polska?

Naukowcy od lat ostrzegają, że zwiększenie średniej temperatury na świecie o więcej niż 2 stopnie Celsjusza skończą się dla nas katastrofą – zaburzony zostanie klimat i pojawią się ekstremalne zjawiska pogodowe oraz częste katastrofy naturalne.

Europa zmiany odczuwa intensywniej – według szacunków, średnia temperatura na naszym kontynencie może się zwiększyć nawet o 3 stopnie Celsjusza. To będzie miało naprawdę poważne konsekwencje.

Z przewidywań zamieszczonych w raporcie „Polityka ekologiczna państwa 2030” wynika, że województwo łódzkie zacznie pustynnieć – już teraz na 90% jego powierzchni można podziewać się opadów poniżej 400 mm rocznie. Poważne zagrożenie suszą dotyczyć będzie Kujaw, Pojezierza Dobrzyńskiego i Chełmińskiego.

Podczas gry te rejony cierpieć będą na niedobory wody, w okolicach Doliny Wisły, Noteci i Drwęcy będzie jej aż nadto – w województwie opolskim panować będzie niema stałe zagrożenie powodzią.

Mieszkańcy innych terenów też nie mogą wyczekiwać przyszłości spokojnie. Według przewidywań raportu Polskę zaczną nawiedzać intensywne nawałnice, spodziewać się można, że pojawianie się trąb powietrznych stanie się codzienną normą.

Zobacz także

- Konsekwencje wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych (jak np. nawałnicy, która przeszła przez znaczną część województwa pomorskiego w sierpniu 2017 r.) mają charakter długoterminowy i powodują, że na obszarach dotkniętych klęską zamierają tradycyjne dla tych obszarów formy aktywności społeczno-gospodarczej, takie jak turystyka, przemysł drzewny, gospodarka leśna – tłumaczą twórcy raportu „Polityka ekologiczna państwa 2030”.

Zagłosuj

Boisz się globalnego ocieplenia?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/MT