Zamknij

Ścisły post 2018: kiedy, kogo dotyczy, od ilu lat powinno się pościć?

Redakcja
30.03.2018 09:31
Ścisły post 2018: kiedy, kogo dotyczy, od ilu lat powinno się pościć?
fot. PIXABAY

Ścisły post 2018: kiedy powinno się pościć? Na to pytanie, w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, szuka odpowiedzi coraz więcej osób. Kogo dotyczy ścisły post, od jakiego wieku i czy trwa też w Wielką Sobotę? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

Ścisły post 2018: kiedy, kogo dotyczy, od jakiego wieku powinno się pościć? Odpowiadamy na najważniejsze pytania. Sprawdź, od kiedy do kiedy trwa ścisły post i czy obowiązuje też w Wielką Sobotę.

» Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA] «

Ścisły post 2018: od kiedy do kiedy trwa i czy obowiązuje w Wielką Sobotę?

Post ścisły polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa, pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. W okresie trwania ścisłego postu powinno się zjeść tylko jeden posiłek do syta oraz dwa pokarmy niepełne. Od kiedy do kiedy obowiązuje ścisły post 2018? Kodeks prawa kanonicznego wskazuje na obowiązek zachowania postu w dwa dni w roku, a dokładniej w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy ścisły post nie powinien trwa też w Wielkanoc oraz w Wielką Sobotę. Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć do Wielkiej Soboty, do godziny 12:00, kiedy to wszyscy wracali ze święconką z kościoła. Z kolei niektórzy ścisły post zachowują nawet do niedzielnej rezurekcji. Obecnie jednak nie ma przepisów, która nakazywałyby ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Post w Wielką Sobotę, z uwagi na tradycję, jest jednak zalecany.

Co ciekawe, ścisły post obowiązuje muzułmanów od świtu do nocy w miesiącu ramadan. Ramadan 2018 rozpoczyna się we wtorek, 15 maja i trwa aż do czwartku, 14 czerwca.

Ścisły post: kogo dotyczy i od jakiego wieku?

Ścisły post obowiązuje wszystkich od 18. roku życia aż do ukończenia 60 lat (jeden posiłek do syta w ciągu dnia). Z kolei wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Co istotne, w tradycyjnym katolicyzmie (nurt, który charakteryzuje się zamiłowaniem do starych zwyczajów Kościoła), post ścisły obowiązuje w Popielec, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, a także 7 grudnia.

» Życzenia Wielkanocne 2018: oficjalne, religijne, śmieszne wierszyki SMS «

RadioZET.pl/JW