Sezon grzewczy 2018/2019 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? [DATA]

24.09.2018 10:09

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2018/19 i do kiedy trwa? Wraz z początkiem września i pojawieniem się pierwszych chłodniejszych dni, wielu mieszkańców bloków i nie tylko szuka informacji na temat daty włączenia centralnego ogrzewania w budynku. Sprawdzamy, kiedy będzie można spodziewać się ciepłych kaloryferów i przedstawiamy najważniejsze informacje o sezonie grzewczym 2018/2019.

Sezon grzewczy 2018/2019 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? [DATA] fot. PIXABAY

Sezon grzewczy 2018/19 - kiedy się zaczyna? Do kiedy działa centralne ogrzewanie? Od czego zależy termin rozpoczęcia sezonu grzewczego? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Sezon grzewczy 2018/19 - kiedy się zaczyna?

Dla wszystkich osób, które szukają informacji na temat dokładnej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego 2018/19 nie mamy dobrych wiadomości. Nie ma określonego terminu, w którym rokrocznie włączane jest centralne ogrzewanie. Zazwyczaj jest to przełom października i listopada. To kiedy to nastąpi, zależne jest jednak od kilku czynników. Przede wszystkim ważną rolę odgrywa tu temperatura na zewnątrz. Definicja sezonu grzewczego znajduje się w par. 2 pkt. 20 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych i brzmi następująco:

"Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów."

Aby wyznaczyć to, od kiedy sezon grzewczy 2018/19, niezbędne będzie skorzystanie z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, które określa właściwą temperaturę w pomieszczeniach. W przypadku pomieszczeń takich jak pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie, biura czy sale posiedzeń temperatura nie może być niższa niż 20 stopni Celsjusza, a w przypadku łazienek, szatni, pływalni czy oddziałów położniczych musi to być minimum 24 stopnie C. Wszystko zależne jest zatem od pogody.

» Pogoda na jesień 2018 - październik, listopad: jaka będzie jesień w tym roku?

Do kiedy sezon grzewczy 2018/2019?

Jak już wspominaliśmy powyżej, trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy sezon grzewczy 2018/19 się rozpocznie. Podobna sytuacja przedstawia się z terminem wyłączenia centralnego ogrzewania. W tym wypadku także nie można wskazać jednej daty. Zakończenie sezonu grzewczego 2018/19 będzie wynikać bezpośrednio z temperatury na zewnątrz. Jeśli przez dłuższy czas utrzymywać się będą wysokie temperatury, ogrzewanie centralne zostanie wyłączone. Sezon grzewczy zazwyczaj trwa do marca lub kwietnia.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi