Zamknij

Sinice nad Bałtykiem 2019 - MAPA zamkniętych plaż i kąpielisk nad morzem

Karolina Piotrowska
22.07.2019 13:54
Sinice nad Bałtykiem 2019 - MAPA zamkniętych plaż i kąpielisk nad morzem
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER / East News

Sinice nad Bałtykiem 2019 i mapa zamkniętych plaż oraz kąpielisk to informacje, których w ostatnich dniach poszukują głównie urlopowicze. Choć sytuacja z dnia na dzień się poprawia, może to skutecznie zepsuć długo wyczekiwany wypoczynek nad polskim morzem. Sprawdzamy, czym są sinice, jakie zagrożenia się z nimi wiążą, gdzie występują sinice nad Bałtykiem 2019 i mapę zamkniętych plaż.

Sinice w Bałtyku 2019 - mapa, zakaz kąpieli, lista plaż. Sinice to temat, który w ostatnim czasie wywołuje wiele emocji. Czym są, gdzie występują i w których miejscach obowiązuje zakaz kąpieli? Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

Sinice i bakterie E. coli na Pomorzu. Zamknięto już kilka kąpielisk

Sinice w Bałtyku 2019 - zakaz kąpieli: gdzie obowiązuje?

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w niedzielę, 21 lipca 2019 roku o zamknięciu z powodu sinic w Bałtyku 2019 dziesięciu nadmorskich kąpielisk w rejonie Trójmiasta.

Ratownicy na poszczególnych kąpieliskach obserwują wodę i to oni - w zależności od jej stanu - podejmują decyzję o tym, czy w wodzie przy danej plaży można zażywać kąpieli. Zamknięte kąpieliska mogą więc jeszcze tego dnia zostać otwarte, z kolei w innych miejscach w każdej chwili może zostać ogłoszony zakaz kąpieli. 

Sinice nadal grasują nad Bałtykiem. NOWE informacje o zamkniętych kąpieliskach

Sinice nad Bałtykiem 2019 - MAPA: gdzie jest zakaz kąpieli? [ZAMKNIĘTE PLAŻE - 22.07.]

Jak już wspominaliśmy powyżej, w związku z sinicami w Bałtyku w 2019 roku, zakaz kąpieli, według informacji z dnia 22 lipca, obowiązuje w kilkudziesięciu miejscach.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem  https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa oraz na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku.

Co to są sinice w Bałtyku 2019 i dlaczego nie można się kąpać? [ZAGROŻENIA]

Sinice to organizmy samożywne zaliczane do Procaryota, królestwa bakterii. Z uwagi na ich odporność na długotrwałe susze, wysokie temperatury i wysokie zasolenie, można je spotkać prawie w każdym środowisku na Ziemi.

Ostatnio wiele słyszy się o sinicach w Bałtyku 2019. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej sinicami może powodować niekorzystne reakcje organizmu. Może to być wysypka, pokrzywka, świąd skóry czy zapalenie spojówek. Z kolei w przypadku połknięcia zanieczyszczonej wody mogą pojawić się dolegliwości układu pokarmowego, m.in. biegunka, bóle brzucha, wymioty, gorączka i zawroty głowy. To właśnie ze względu na zagrożenia, jakie wiążą się z występowaniem sinic w Bałtyku 2019, służby sanitarne zamknęły niektóre kąpieliska. 

Sinice w Bałtyku. Zamknięto kąpieliska w Gdańsku i Gdyni

Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny ostrzega wszystkie osoby, które korzystają z kąpieli nad otwartymi wodami, że nie należy kąpać się w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę czy też zapach. To własnie te czynniki mogą świadczyć o zakwicie sinic.

RadioZET.pl/GIS/KP