Zamknij

Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]

Paweł Żurek
23.04.2019 16:00
Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]
fot. Piotr Molecki/East News

Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, po tym jak ogłosił, że 8 kwietnia 2019 rozpoczyna się w Polsce strajk nauczycieli, nie przestaje schodzić z czołówek gazet. Związkowiec oczekuje od rządu 1000 złotych podwyżek dla pracowników szkół, a także domaga się dymisji minister Anny Zalewskiej. Sprawdzamy kim jest Sławomir Broniarz, a także co wiadomo o inicjatorze strajku nauczycieli: kim jest, czy ma rodzinę, a także ile zarabia.

Sławomir Broniarz: kim jest prezes ZNP? Ile zarabia? Dlaczego rozpoczął strajk nauczycieli? U nas znajdziecie odpowiedzi na te pytania, a także informacje dotyczące  Sławomira Broniarza: życiorys, wiek, rodzina, dzieci, żona, zarobki.

>>  Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Sławomir Broniarz: życiorys, wiek, ZNP. Kim jest Sławomir Broniarz?

Sławomir Broniarz (właściwie Wincenty  Sławomir Broniarz) urodził się 15 lipca 1958 w Rawie Mazowieckiej. Od 20 lat pełni funkcję prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zanim rozpoczął pracę w ZNP, ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowe studiów z historii, marketingu i zarządzania.

Pracę w szkole Broniarz rozpoczął jako nauczycieli historii. Pełnił funkcję wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 w Skierniewicach. W 1988 został dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Skierniewicach. Pracował w tej roli do 1995 roku.

Do ZNP Sławomir Broniarz wszedł w 1981. Do 1990 sprawował funkcję prezesa zarządu okręgowego związku w Skierniewicach. Później został członkiem Zarządu Głównego ZNP, a następnie wiceprezesem związku.

W 1998 Broniarz został prezesem ZNP podczas XXXVII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP.

>>  Prezes ZNP: Chcemy negocjować, ale nie mamy z kim. Po drugiej stronie mur, ściana, beton

Rodzina, żona i dzieci Sławomira Broniarz

Sławomir Broniarz ma żonę i troje dzieci. Jego żona jest nauczycielką: uczy języka rosyjskiego i niemieckiego.

Do kiedy potrwa strajk nauczycieli? Strajk nauczycieli: kiedy koniec?

Sławomir Broniarz: zarobki w ZNP, oświadczenie majątkowe. Ile zarabia prezes ZNP Sławomir Broniarz?

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w rozmowie z Radiem ZET wyznał, że jego zarobki to ok. 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Nie kradnę tych pieniędzy. Każdy nauczyciel i pracownik zarządu ZNP oraz każdy członek kierownictwa jest opłacany ze składek członków Związku Nauczycielstwa Polskiego.  Jak każdy związek musimy płacić podatki. Robienie z tego powodu zarzutu jest niefortunne. To jest próba szukania innego obszaru do dyskusji na zasadzie „przepraszam, a w Ameryce biją murzynów”. Nie podjąłem decyzji o przyznaniu sobie tej pensji – komentował szef ZNP na antenie Radia ZET.

Głośno o zarobkach Sławomira Broniarza zrobiło się po tym jak opublikował on swoje oświadczenie majątkowe, w którym wykazał, że zarabia ponad 10 tys. złotych. Prezes ZNP szybko znalazł się w ogniu krytyki. Broniarzowi wytykano, że walczy o zarobki dla nauczycieli, podczas gdy sam pobiera bardzo wysoką pensję. 

>>  Strajk nauczycieli 2019: postulaty. Jakie są postulaty ZNP? Jakie były propozycje rządu?

Strajk nauczycieli: Sławomir Broniarz negocjuje z rządem 

Sławomir Broniarz 8 kwietnia 2019 roku ogłosił, że w całym kraju został wprowadzony  strajk nauczycieli. Oznacza on, że do momentu odwołania protestu w wielu szkołach nie odbywają się lekcje.

Sławomir Broniarz jako argument za wprowadzeniem strajku nauczycieli podał brak podwyżek dla nauczycieli. Prezes ZNP oczekiwał od rządu zwiększenia nakładów na oświatę i pensji nauczycieli o 1000 zł, zmianę oceny pracy nauczycieli i ścieżki awansu oraz dymisję minister Anny Zalewskiej.

Rząd w odpowiedzi na postulaty  ZNP i wywołanie  strajku zapowiedział podwyżkę dla nauczycieli we wrześniu tego roku (pierwsza w styczniu wynosiła 5 proc.). Łącznie wzrost wynagrodzeń to 15 proc., skrócenie stażu zawodowego, ustalenie minimalnej kwoty za wychowawstwo w wysokości 300 złotych, zmianę w systemie oceniania nauczycieli oraz redukcję biurokracji.

RadioZET.pl/PZ